Arduino

Arduino ile Polis Sireni

Arduino ile en son iki led yakma uygulaması olmuştu. Bu basit LED uygulamasının ardından şimdi Buzzer ilave ederek Polis Sireni ve Çakar uygulaması yapalım. Bunun için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını inceleyelim.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino Uno Kartı
  2. BreadBoard
  3. LED (1 adet kırmızı, 1 adet mavi)
  4. 220ohm veya 330ohm Direnç (2 adet)
  5. Buzzer
  6. Jumper kablolar

AÇIKLAMA

Buzzerın kısa bacağını (eksi) ve LED’lerimizin eksi (katot) bacağını breadboardun paralel hattında GND (eksi) hattına takıyoruz. Buzzer ve Ledlerimizin diğer bacağını breadboardun seri hattına takıyoruz.

Buzzerın uzun bacağından (artı) aldığımız çıkışı Arduino Uno kartımızın 9 numaralı dijital pinine takıyoruz.

Kırmızı LED’in uzun bacağına (artı) direnci takıyoruz. Direncin diğer ucundan aldığımız çıkışı Arduino Uno kartımızın 6 numaralı dijital pinine takıyoruz.

Mavi LED’in uzun (artı) bacağına direnci takıyoruz. Direncin diğer ucundan aldığımız çıkışı Arduino Uno kartımızın  7 numaralı dijital pinine takıyoruz. Devremiz hazır!

İŞLEVİ

Buzzer çalarken mavi ve kırmızı LED sırayla çakar olarak yanacaktır.

DEVRE ŞEMASI

Arduino ile Polis Sireni uygulamasını döküman (PDF) olarak indirin:

indir
170KB

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et