Arduino

Arduino ile Trafik Lambası Yapımı

Arduino ile en son polis sireni uygulaması yaptık. Bu eğlenceli çakarlı polis sireni uygulamasından sonra her gün gördüğümüz trafik lambalarını Arduino ile yapacağız. Bunun için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını inceleyelim.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino Uno Kartı
  2. BreadBoard
  3. LED (1 adet kırmızı, 1 adet sarı, 1 adet yeşil)
  4. 330ohm Direnç (3 adet)
  5. Jumper kablolar

AÇIKLAMA

Öncelikle GND pininden gelen jumper kablonun ucunu breadboarddaki mavi çizgiye takıyoruz.

LED’lerin kısa bacaklarını (-),breadboarddaki mavi çizgili hattaki pinlere yerleştiriyoruz.

Kırmızı LED’in uzun bacağına (+), direnci takıyoruz. Direncin diğer ucundan aldığımız çıkışı Arduino Uno kartımızın 12 numaralı dijital pinine takıyoruz.

Sarı LED’in uzun bacağına (+), direnci takıyoruz. Direncin diğer ucundan aldığımız çıkışı Arduino Uno kartımızın 11 numaralı dijital pinine takıyoruz. Yeşil LED’in uzun bacağına (+), direnci takıyoruz. Direncin diğer ucundan aldığımız çıkışı Arduino Uno kartımızın 10 numaralı dijital pinine takıyoruz. Devremiz hazır!

İŞLEVİ

LED’ler trafik lambalarının sırasına göre yanacak. Program ilk başta kırmızı ışığı yakacak. Kırmızı ışık 7 saniye yandıktan sonra sönecek ve 2 saniye boyunca sarı ışık yanacak. Sarı ışık söndükten sonra da 5 saniye boyunca yeşil ışık yanacak.

DEVRE ŞEMASI

arduino ile trafik lambası devresi
arduino ile trafik lambası kodları

Arduino ile Polis Sireni uygulamasını döküman (PDF) olarak indirin:

indir
201KB

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et