Arduino

Arduino ile Yürüyen Işık

Arduino örnek uygulamalarına blogumda paylaşmaya devam ediyorum. Kolay arduino uygulamalarından sonra orta seviye arduino projeleri ile devam edeceğim. Takipte kalın.

Bu sefer yürüyen ışık uygulaması yapacağız. Bazı kaynaklarda adı karaşimşek olarak da geçiyor. Birden çok LED’in sıralı olarak yanıp sönmesi uygulamasıdır. Bunun için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını inceleyelim.

Gerekli Malzemeler:

 1. Arduino Uno Kartı
 2. BreadBoard
 3. LED (4 adet)
 4. 330ohm Direnç (4 adet)
 5. Jumper kablolar

AÇIKLAMA

Bu sefer dirençleri GND ile LED’in kısa (-) bacağına bağlayacağız. Daha az kablo kullanmak için de LED’in kısa (-) bacaklarını aynı hatta bağlıyoruz. Bu projede, 1 adet direnç ve daha az sayıda jumper kablo kullanıyoruz.

Kullanacağımız LED’lerin kısa bacaklarını (-), breadboarddaki mavi çizgili hattaki pinlere yerleştirelim.

GND’den gelen kablonun hattına da 330Ω direnç bağlıyoruz. Direncin bir bacağını da mavi çizgili yani – hatta bağlıyoruz.

Birinci LED’in uzun bacağından aldığımız kabloyu 3 nolu pine takıyoruz. İkinci LED’in uzun bacağından aldığımız kabloyu 6 nolu pine takıyoruz. Üçüncü LED’in uzun bacağından aldığımız kabloyu 9 nolu pine takıyoruz. Dördüncü LED’in uzun bacağından aldığımız kabloyu da 12 nolu pine takıyoruz.

İŞLEVİ

Kullandığımız sıralı LED’ler 0.1 sn aralıklarla yanıp sönecek.

Aşağıda gösterilen devre şemasını oluşturduktan sonra şimdi kodları mBlock programında oluşturuyoruz. Farklı kodlamalar yapabilirsiniz. Fakat biz aşağıda verdiğim kodları kullanarak en basit haliyle devremizi programlayalım.

DEVRE ŞEMASI

MBLOCK KODU

arduino yürüyen ışık mblock kodları

Arduino ile yürüyen ışık uygulamasını döküman (PDF) olarak indirin:

indir
208 KB

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

4 thoughts on “Arduino ile Yürüyen Işık

 • melih

  iyi günler kolay gelsin bir sorum olacaktı elimde 4mt şerit led var ben bu led’i komple kayan led yapabilir miyim?

 • Melih, bir adaptör yardımı ile çalıştırabilirsin. Fakat kayan led olmaz. Bazı led şeritler uzaktan kumanda ile kullanılabiliyor ve kayan ışık özelliği olabiliyor.

 • Ali

  Allah cc razı olsun meslektaşım. Eline sağlık..

 • Ne demek hocam, faydalı olduysa ne âlâ.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et