ArduinoSözlük

Arduino Nedir?

Arduino, kullanımı kolay, donanım ve yazılımı temel alan, açık kaynak bir elektronik platformdur.

Arduino kartları, bir sensördeki ışık, bir düğme üzerindeki bir parmak veya bir Twitter mesajı gibi girdileri okuyabiliyor ve bir çıktı haline getirebiliyor, bir motoru çalıştırıyor, bir LED’i açıyor, çevrimiçi bir şey yayınlıyor.

Karttaki mikro denetleyiciye bir dizi yönerge göndererek ne yapmanız gerektiğini söyleyebiliyorsunuz. Bunu yapmak için, Arduino programlama dili (Kablolama temelli) ve Arduino Yazılımı (IDE, mBlock vs.) gerekmektedir.

Arduino, elektronik ve programlamaya zemin hazırlayan öğrencilere yönelik, hızlı prototipleme için kolay bir araç olarak Ivrea Etkileşim Tasarımı Enstitüsü’nde doğdu. Tüm Arduino kartları tamamen açık kaynak olup, kullanıcılara karttan bağımsız olarak kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlama yetkisi vermektedir. Yazılım da açık kaynak olup ve dünya çapında kullanıcıların katkılarıyla büyümektedir.

Arduino Yazılımı (IDE), program yazmanıza ve bunları Arduino kartınıza yüklemenize izin verir.

Arduino yazılımı için iki seçeneğiniz var:

1- Güvenilir bir internet bağlantınız varsa kullanmanız gereken çevrimiçi IDE (Arduino Web Editör).

Eskiz defterinizi bulutta saklamanıza, bunları herhangi bir aygıta koymanıza ve yedeklemenizi sağlar. Güncelleştirmeleri veya oluşturulan kitaplıkları yüklemenize gerek kalmadan daima, IDE’nin en güncel sürümüne sahip olursunuz.

2- Çevrimdışı çalışmak yerine, masaüstü IDE‘nin en yeni sürümünü kullanmalısınız.

arduino uno

Arduino Masaüstü IDE’sini Kurun

Adım adım talimatlar almak için işletim sisteminize göre aşağıdaki bağlantılardan birini seçin:

Neden Arduino

Arduino, basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılmaya başlandı. Arduino yazılımı, yeni başlayanlar için kullanımı kolay, aynı zamanda gelişmiş kullanıcılar için esnektir. Mac, Windows ve Linux’ta çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler onu düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak için, kimya ve fizik ilkelerini ispatlamak için kullanır veya programlama ve robotikle başlamak için kullanırlar. Tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler, müzisyenler ve sanatçılar kurulumlar için ve yeni müzik aletleri ile deneme yapmak için kullanırlar. Maketçiler, Maker Faire’de sergilenen birçok projeyi oluşturmak için kullanıyorlar.

Arduino, yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Çocuklar, sanatçılar, programcılar özetle herkes, bir Arduino kiti ile adım adım talimatları izleyerek başlayabilir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et