Arduino

Arduino ile İki LED Yakma

Arduino ile ilk yaptığımız uygulama, burada paylaştığım tek led yakma oldu. Bu basit uygulamanın ardından yine LED uygulaması devam ederek bu sefer iki led yakmak istiyoruz. Bunun için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını inceleyelim.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino Uno Kartı
  2. BreadBoard
  3. LED (1 adet kırmızı, 1 adet yeşil )
  4. 220ohm veya 330ohm Direnç (2 adet)
  5. Jumper kablolar

AÇIKLAMA

LED’leri, breadborda takıyoruz. Ardından dirençlerin bir bacağını LED’in artı (Anot) bacağına diğer yani eksi (Katot) bacağını breadborda takıyoruz. Arduino kartımızın GND ucundan aldığımız çıkışı breadboardun paralel bağlantılarının olduğu hatta bağlıyoruz. LED’lerin eksi bacaklarını breadboardun GND hattının takılı olduğu paralel hatta takıyoruz. Arduino kartımızın 6 ve 3 numaralı dijital pininden aldığımız çıkışları LED’in artı ucuna takıyoruz. Devremizi Arduino kartımıza yükleyip çalıştırıyoruz.

İŞLEVİ

Önce kırmızı LED 1 saniye boyunca yanar ve söner. Ardından yeşil LED 1 saniye boyunca yanar ve söner. Bu sürekli olarak devam eder. Özetle; sürekli olarak 1 saniye boyunca önce kırmızı LED, sonra yeşil LED yanar.

DEVRE ŞEMASI

iki led yakma arduino devre şeması
iki led yakma arduino kodları

Arduino ile iki LED yakma uygulamasını döküman (PDF) olarak indirin:

indir
126KB

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et