Genel

Oyun Dünyasında Rekor: Activision Blizzard Satıldı

Teknoloji devi Microsoft firması beklenmedik bir adım attı. Sektörü de şaşkına çeviren bu hamleyle, Microsoft, bilgisayar oyunu şirketi Activision Blizzard firmasını 68,7 milyar dolara satın aldı. Bu satış oyun dünyasının şimdiye dek yapılan en büyük satın alması oldu.

Activision Blizzard; şimdiye dek en bilinen Candy Crush™, Call of Duty® ve World of Warcraft®’tan Overwatch®, Hearthstone® ve Diablo®’ya kadar çeşitli oyunlar piyasaya sürdü. Şirket önce FORTUNE’da art arda beş yıl boyunca “Çalışılacak En İyi 100 Şirket” arasında yer almıştı. Birçok ülkede oyun stüdyosu bulunan Dünyanın en başarılı bağımsız interaktif eğlence ve oyun şirketlerinden biri olan Activision Blizzard’ın 10 binden fazla çalışanı var. Şirket ABD merkezliolup Santa Monica, California’da faaliyetini sürdürüyor.

Popüler oyunlarıyla bilinen Activation Blizzard bir süredir birden çok alanda krizle gündemde. Kurum içindeki cinsel taciz ve suistimal iddialarına yönelik 36’dan fazla çalışanı işten çıkarmış, 44 kişiyi de disipline tabi tutmuştu. Temmuz ayında şirketin hisseleri yüzde 27 oranında düşmüştü.

68.7 milyar dolarlık teklifle gerçekleşmesi beklenen satın alma 2023’te tamamlanacak ve Microsoft tarihindeki en büyük satın alma olacak.

Sadece kendisi açısından değil, video oyun alanında da en büyük satın almaya imza atan Microsoft, bundan 1 sene önce bir diğer video oyun firması Bethesda’yı 7.5 milyar dolara satın almıştı.

Şimdi, stüdyonun yeni oyunu Starfield ise Microsoft’a özel olacak.

Anlaşma tamamlanana kadar Activision Blizzard ve Microsoft Gaming’in bağımsız olarak çalışacağı açıklandı.

Bobby Kotick, Activision’ın CEO’su olarak kalacak.
Anlaşma tamamlandığında, Activision Blizzard Microsoft Oyun’a raporlamaya başlayacak.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et