Teknoloji

Tablet Bilgisayarların Evrimi

\"tabletİlk bilgisayar çok büyük ve yavaştı. Zamanla küçüldü, küçüldü ve şimdiki notebooklara dönüştü. Tablet pc\’lerde bu yolu izlediler. Ama onlar daha hızlıydı. Gelişimleri bilgisayar kadar eski diyebiliriz.

Microsoft, tablet çalışmalarına 1982 yılında başladı. İlk somut ürününü 2007 yılında Surface ürünüyle verdi. Dokunmatikti. İşte bu yeni bir devrin başlangıcı oldu…

Aynı yıl Apple bu teknolojiyi kullanarak daha küçük bir Surface üretti: iPhone.

iPhone bu teknolojinin gelişmesinde en önemli adımı attı belkide. Kendi işletim sistemi vardı. Birçok donanımı destekliyordu.

\"\" iPhone, cep telefonu ile bilgisayar arasında bir üründü. Kısa zamanda yayıldı, taklitleri çıktı, Apple \’ı zengin etti. Haliyle cep telefonu tanımınıda değiştirdi. 2009 yılında Microsoft\’un başlattığı proje cep telefonlarına sıçramış, yayılmış, artık her cep telefonu bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştı. Bu teknolojinin gelişmesinde önemli bir rol üstlenen Apple\’nin iPhone\’si çıktığı yıl en çok satan ürünlerden olmuştu. Bu olay diğer firmalarıda dokunmatik cep üretmeye itti ve iPhone gibi birçok ürün ortaya çıktı. Evrimin 2. halkası ortaya çıkmıştı. Microsft\’un ürettiği Surface, Applenin ürettiği iPhone. Büyük rekabet kızıştı. Beklenen oldu ve ilk tablet haberi Microsoft\’tan geldi. Microsoft yazacak HTC üretecekti. Bill Gates elinde bir tablet prototipiyle çıkmıştı meraklı gözlerin önüne. İşte o zaman evrimin 3.halkası hakkında insanlar fikir edinmeye başladılar. Bu gerçekten farklıydı. Gates\’inde deyimiyle \”It is fantastic..!\” \’Klavyesiz bir cihaz, faresi yok, çok fazla enerji tüketir.\’ Her yeni teknolojide olduğu gibi yine ötmeye başlamıştı kargalar. Ama bazıları devrimin farkındaydı. Bunların başındaki isim \”Steve Jobs\”. Belli ki birileri kıskanmıştı bu yeni teknolojiyi. Çok geçmedi başladı çalışmalara Apple. iPad ismi geziyordu herkesin dilinde. Herkes merak ediyordu \”Apple gerçekten yapacak mı?\” Bazıları diyordu ki: Yapsa da başarısız olur, güzelim notebook varken kim bakar bu ince şeye. Ve yaptı: iPad.

\"appleTüm teknoloji siteleri incelemeye aldı bu ürünü. Bazıları \”Daha büyük bir iPhone\”, bazıları \”Gerçekten bir devrim\” dedi. Ama tüm eleştirilere rakamlar cevap verdi. iPad ön siparişte rekor bir sayı tutturdu ve heerkesi imrendiren bir başarı yakaladı. Rakipleri boş dururmu hemen çalışmalara başladılar. Google 2011 yılı başlangıcında Androidli bir tablet sürecek piyasaya, Microsoft ise bu yılın sonunda Windows 7\’li bir tablet çıkaracak. Büyük ihtimal bunlar iPad esintisi olacak ve sadece aslın taklidi olmaktan ileri gidemeyecek. Birileri çıkıp yeni bir teknoloji çıkarana kadar piyasa Applede kalacak gibi görünüyor. Tablet Pc\’lerin evrimi burada bitti.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Tablet Bilgisayarların Evrimi

  • HAZAR

    Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, hiçbir oyun Süper Mario’nun şöhretine kavuşamayacaktır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et