Teknoloji

Windows 8 Nihayet Tüketiciyle Buluştu

\"windowsWindows 7 yayımlandıktan sonra geçen 3 yıl içinde teknoloji dünyasında çok şey değişti. Android tabanlı tabanlı ucuz ve dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar milyonlarca kişinin cebine girdi, Google Chrome \’u Internet Explorer ve Firefox\’u geçerek en  popüler tarayıcı oldu, SSD\’ler birçok PC\’de yer edinerek önyükleme ve program açılma sürelerini olabildiğince kısalttı.

Microsoft\’un son işletim sistemi Windows 8; içinde bulunduğumuz yıl boyunca Geliştirici Önizlemesi, Tüketici Önizlemesi ve Sürüm Önizlemesi aşamalarından ge­çerek nihayet satışa hazır hale geldi ve tüketiciler 26 Ekim 2012\’de yeni nesil işletim siste­miyle tanışıyor Microsoft, bahsettiğimiz aşamalar boyunca sistemde çok sayıda değişiklik ve ekleme yaptı. Örneğin sadece Geliştirici Önizlemesi ile Tüketici Önizlemesi arasında bile 100.000 kod değişikliği söz konusu. Sebep basit Microsoft, Apple ve Adroid gibi rakiplerinin baskısı üzerinde hissediyor ve Windows 8 \’in piyasaya çıktığı anda her şeyiyle harika olmasını istiyor. Böylece, kullanıcıları Windows Vista gibi olgunlaşmadan piyasaya sürülmüş bir sistemle kar­şı karşıya bırakarak risk alma­mayı garanti ediyor.

Hızlı bir önyükleme (boot) ve işletim sisteminin çabucak açılması, bilgisayarın icadından beri tüm kullanıcıların hayalidir. Bilgisayarınızda SSD varsa Windows 8 birkaç saniye gibi inanılması güç bir surede açılıyor. Klasik bir sabit disk kullansanız bile açılma hızı Windows 7\’den çok daha yüksek.

Kaynak: PCnet

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et