Eğitim

Ortaokul Öğrencilerinin Projesi Ormanları Kurtaracak

Bursa’da ortaokul öğrencileri 100 liraya ürettiği cihaz ile övgü aldı., yangınları anında tespit edip haber veriyor. Her yere yerleştirilebilen cihaz sayesinde yangınlar, büyümeden önlenecek. Çok düşük maliyetli olan cihaz Türkiye’nin bütün ormanlarında kullanılabilir.

Özel bir okulda eğitim gören ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri, orman yangınlarına erken müdahale edip kısa sürede söndürülmesini sağlayacak bir cihaz geliştirdi. Öğrenciler 5 aylık bir bir çalışmanın ardından 100 liraya mal olan güneş enerjisiyle çalışan yangına ve dumana hassas cihaz üretti. Cihaz kablosuz internetle çalışıyor, algıladığı duman ve ateşi hemen yetkili birimlere mesajla haber veriyor. Yangının mevkiini de bildiriyor. Ekipler hemen verilen noktaya ulaşarak yangını büyümeden söndürüyor. Cihaz algıladığı duman ve ateşi bir saniye içinde mesajla bildiriyor. Her yere yerleştirilebilen cihaz sayesinde yangınlar büyümeden önlenecek. Çok düşük maliyetli olan cihaz Türkiye’nin bütün ormanlarında kullanılabilecek.

Projenin yapımında öğrencileriyle birlikte çaba gösteren Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi öğretmeni Salih Güngör, “Öğrencilerim bizim böyle bir projemiz var, gerçekleştirelim diye bana geldiler. Hemen araştırmaya başladık. Bu projeyi gerçekleştirmek için savunma sanayiinden takviyeler aldık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda cihazı üretmeyi başardık. Cihaz güneş enerjisiyle çalışıyor. Dumana ve ateşe hassas sensörler var. Ateş ve duman çıktığında hemen sensörler devreye girip cihaz bağlandığı kablosuz internet sayesinde önceden belirlenen tüm yetkililere mesaj atıyor. Cihazı 100 liraya ürettik, maliyeti çok düşük. Türkiye’nin bütün ormanlık alanlarında yangınlara karşı kullanılabilir” şeklinde konuştu.

İmkan verildiğinde, motivasyon sağlandığında güzel ülkemin harika gençleri yaşadığımız her probleme çözüm bulabilir. Bu haber, bunun kanıtı. Günlük hayatın problemlerine teknolojik çözümler getirilebiliyor. Ortaokul öğrencilerinin 5. ve 6. sınıfta okuduğu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sayesinde öğrenciler bilişimle üretim yapabiliyor. Problem çözme becerileri gelişiyor. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin gayreti ve rehberliği sayesinde öğrencilere merak duygusu ve milli teknoloji bilinci aşılanıyor. Bu yüzden Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi , 7. ve 8. sınıflar da zorunlu olmalı. Çünkü bizi bambaşka bir gelecek bekliyor. Bu çağı kaçırmamalıyız.

Kaynak: https://www.star.com.tr/teknoloji/100-liraya-uretildi-orman-yanginlarini-bitirecek-haber-1684098/

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın