Scratch

Scratch Öğretmen Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Oluşturacağınız Scratch öğretmen hesabı ile öğrencilerinizin gelişimini takip edebilirsiniz. Öğrencilerinize dönüt sağlayabilirsiniz. Hesaba eklediğiniz öğrencileri gruplayabilir ve tüm grubun projelerine göz atabilirsiniz. Scratch öğretmen hesabınızı oluşturduktan sonra sınıflar oluşturup öğrencilerinizi ekleyebilirsiniz.

Scratch Öğretmen Hesabı Oluşturma

Haydi başlayalım. Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak ilgili forma gidelim:

https://scratch.mit.edu/educators/register

Açılan sayfada bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız istenecektir. Kullanıcı adınızın, adınızı veya kişisel bilgilerinizi (okul, konum veya e-posta adresi) içermediğinden emin olun. Scratch topluluğu içinde, tüm kullanıcılar kişisel bilgilerini paylaşmaktan kaçınmalıdır. Kullanıcılar, kullanıcı adları aracılığıyla iletişim kurmalıdır. Bu kapsamda hem sizin hem de öğrencilerinizin bu yönergelere uyması önemlidir. Bu kurallara uymayan hesaplar silinir.

Kullanıcı adınızı oluşturmak için ipuçları 

● Öğrettiğiniz konunun adını ekleyin 

örnek: CevreEgitimi 

● Öğrettiğiniz konudan bir araç veya terim kullanın 

örnek: SifirAtik  

● Benzersiz bir tarih oluşturmak için önemli bir tarih ekleyin 

örnek: DunyaSuGunu22Mart  

● Bir kelime oyunu yapın 

örnek: SirinOgrenciGrubum

Kullanıcı adınızı ve parolanızı not ettiğinizden emin olun. Her adımı doğru bilgilerle doldurarak kaydı tamamlayın.

E-posta hesabınızda oturum açın ve e-posta adresinizi onaylayın. 

Gelen kutunuzda onay e-postasını görmüyorsanız spam (önemsiz) klasörünüzü kontrol edin. 

E-posta adresinizi onayladıktan sonra, hesabınızı gözden geçirin.  

Hesabınız incelendikten sonra, bir hoşgeldin e-postası alırsınız. Onaylamak için düğmeye tıklayın.

Artık öğretmen hesabınıza şu adresten giriş yapabilirsiniz: scratch.mit.edu

Sınıf Oluşturma

Sınıf oluşturmak, öğrenci gruplarını yönetmenize ve öğrencilerinizin bulunduğu stüdyolar oluşturmanıza olanak tanır. Öğrencileriniz projelerini ekleyebilirler. 

sınıflarım

Öğretmen hesabınıza başarıyla giriş yaptıktan sonra ekranın üst kısmında üç seçeneğin yer aldığı bir alan göreceksiniz. Burada Benim Sınıflarım seçeneğine tıklayın.

Bir sınıf oluşturmak için, sayfanın sağ üst köşesindeki adresindeki ​+ Yeni Sınıf ​düğmesini tıklayın. Sınıf adını ve açıklamasını girin. Okulunuzun veya şehrinizin adı gibi gerçek adları ve konumları eklemeyin.

Yeni sınıf ekle

İlgili alanları doldurduktan sonra Sınıf Ekle düğmesine tıklayın.

Bir sınıf oluşturduktan sonra öğrenci ekleyebilirsiniz. Öğrenci eklemeye başlamak için Öğrenciler sekmesine tıklayın.

Öğrenci Ekleme

Sınıfınıza öğrenci eklemenin üç yolu vardır. Aşağıdaki tablo her üç yöntem için size rehberlik edecek. İlk yöntem, bir sınıfa bireysel bir öğrenci eklemenize izin verir. 2. ve 3. yöntemler ise bir sınıfa birden fazla öğrenci eklemenize olanak tanır.

Metod 1: Bireysel Öğrenci Ekleme

Yeni-ogrenci-ekleÖğrencileri tek tek eklemek için + Yeni Öğrenci düğmesini tıklayın. Bu öğrenci için bir kullanıcı adı oluşturmanız istenecek.
Oluşturduğunuz kullanıcı adlarının kendiniz, öğrencileriniz veya okulunuz hakkında tanımlayıcı bilgiler içermediğinden emin olun.
Öğrencilerin hesaplarına giriş yapabilmelerini ve parolalarını değiştirmelerini sağlayın.

İpucu

Kullanıcı adları oluşturmak için bir adlandırma kuralı oluşturun. Örneğin, her kullanıcı adının ders adı, sınıfı ve öğrencinin numarası için bir kısaltma içermesini isteyebilirsiniz. Örneğin; TekTas17

Öğrenci kullanıcı adlarını ve parolalarını kaydetmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kayıt sayfası şablonunu kullanabilirsiniz.

Metod 2: Öğrenci Kayıt Bağlantısı

Öğrencilerin kendi kullanıcı adlarını ve parolalarını oluşturmalarını sağlayan bir kayıt bağlantısı oluşturabilirsiniz.

Öğrenci kayıt ol bağlantısıÖğrenci Kayıt Ol Bağlantısı düğmesine tıklayarak, öğrencilerinizin yeni oluşturduğunuz sınıfa katılmalarını sağlayacak bir bağlantı oluşturulur.
Kayıt Ol BaglantısıBu bağlantıyı öğrencilerinizle paylaşın. Bağlantıya tıkladıklarında, kendi kullanıcı adlarını ve şifrelerini oluşturmaları istenecek.
sign-up sheetÖğrencilerinizin oluşturduğu kullanıcı adlarını ve parolaları kaydetmek için oluşturduğum kayıt sayfasını kullanın: Öğrenci Kullanıcı Adı ve Parola Listesi

Metod 3: CSV Yükleme

Elektronik tablo kullanarak tüm öğrencileriniz için aynı anda kullanıcı adları ve parolalar oluşturabilirsiniz.

CSV yükleCSV Yükle düğmesine tıklayın.
CSV fileCSV şablonu kullanarak, her öğrenciniz için bir kullanıcı adı ve parola oluşturun. http://bit.ly/student-accounts-CSV
Bu Google E-Tablolar belgesini Google’dan CSV olarak indirmeniz gerekiyor. (File > Download > .csv)
student uploadHer öğrenci için kullanıcı adları ve parolalar oluşturduktan sonra, dosyanızı yüklemek için CSV Yükle‘yi tıklayın.
Öğrenci hesaplarınız, Öğrenciler sekmesinin altında görünür.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et