Genel

Avrupalıların Verileri Günde 376 Kez Paylaşıldı

Bir rapora göre Avrupalıların verileri, reklam satışlarında günde 376 kez paylaşılıyor. Şirketler çevrimiçi reklam alanları için teklif verdikçe her internet kullanıcısı hakkındaki veriler, her gün yüzlerce kez paylaşılıyor.

İrlanda Sivil Özgürlükler Konseyi (ICCL) tarafından bir araştırma raporu açıklandı. Buna göre ortalama bir Avrupalı ​​kullanıcının verilerinin günde 376 kez paylaşılıyor. Rapora göre, ABD merkezli kullanıcılar için bu rakam günde 747 defaya çıkıyor.

Dijital reklamlardan elde edilen gelir, çoğu internet hizmetini ücretsiz olarak kullanmanızı sağlıyor.

ICCL şu anda dijital reklam endüstrisi ve Veri Koruma Komisyonu ile epik bir veri ihlali olarak tanımladığı şeye karşı yasal işlem yürütüyor. Hiç kimsenin bu uygulamaya özel olarak rıza göstermediğini de savunuyor.

Dijital reklam endüstrisi büyük veri ihlaliyle suçlanıyor

Veriler, bir web sayfası onu okuyan kişinin bilgisayarına yüklenirken, gerçek zamanlı olarak reklam vermek isteyenler adına hareket eden aracılar arasında paylaşılır. Bu veriler; sayfanın yüklendiği cihazla ilgili bilgiler, o cihazın nerede olduğuyla ilgili bazı ayrıntılar ve daha önce ziyaret edilen web siteleri ve konuları gibi diğer bilgileri içerir. Sayfadaki reklam alanı için en alakalı teklifi verenin güvenliğini sağlamak için kullanılır. Bunların hepsi otomatik olarak, saniyenin çok küçük bir bölümünde gerçekleşir ve multi-milyon dolarlık bir endüstridir.

Kişisel olarak tanımlayıcı bilgiler dahil olmayıp kampanyacılar veri hacminin hala bir mahremiyet ihlali olduğunu savunuyor.

Dr Johnny Ryan (ICCL’de kıdemli uzman) “RTB [Gerçek Zamanlı Teklif] sektörü, ne kadar özel veya hassas olursa olsun, her gün neye baktığınızı izler ve nereye giderseniz gidin kaydeder. Bu şimdiye kadar kaydedilen en büyük veri ihlalidir. Ve her gün tekrarlanıyor” şeklinde açıklama yaptı.

ICCL’nin rapor rakamları, iki reklam geliri devi Meta (Facebook) ve Amazon‘un rakamlarını içermiyor.

Raporda şunlar iddia ediliyor:

  • ABD’li web kullanıcılarının alışkanlıklarına ilişkin veriler, reklam satış süreçlerinde yılda 107 trilyon kez paylaşılıyor. Avrupalı ​​kullanıcıların verileri 71 milyar kez paylaşılıyor.
  • Almanya’nın bireysel internet kullanıcılarının verileri, çevrimiçi oldukları her dakikada bir kez paylaşılıyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et