Genel

İnternet Davranış Kuralları

Günlük hayatta her medeni insanın uyması gerekli olduğu bazı kurallar sanal dünyada da geçerlidir. Bu ahlak ve davranış kuralları “medeni insan” olgusunun bir gereğidir.

“Kim olduğumu nereden bilecek? Beni tanımıyor. İstediğim gibi konuşurum” düşüncesine sahip insanlar sanal ortamda bu yanılgıya düşmektedir. Halbuki son derece yanlış. Gerçek hayatta nasıl ki bir suç işlendiği zaman ilgili şahıs tutuklanır ve cezalandırılır, işte aynı durum internet ortamı içinde geçerli. Yasaları ihlal eden veya başkalarına zarara uğratacak derece rahatsızlık veren de aynı esastadır.

Günlük yaşantımızı ve insanlarla olan diyaloğumuzu sağlıklı kılacak olan ahlak ve davranış kurallarına sanal ortamda da uymalıyız.

İnternet Davranış Kuralları

  1. Büyük harfle mesaj yazmayın; aksi halde diğer kullanıcılar bağırdığınızı düşünürler.
  2. Uzun bir metin yazdığınızda, yazdıklarınızı arada boş bir satır bırakarak bölmeye çalışın.
  3. İstenmeyen ve karşınızdaki kişiyi rahatsız edebilecek mesajlar göndermeyin.
  4. Gizli bilgiler içeren bir mesajın davetsiz misafirlerce okunmasını ve istenmeyen kullanıcıların mesajlarınızı açmasını engellemek için şifreleme yöntemlerinden yardım alın.
  5. “Online” bir tartışmada fikrinizi açıklamadan önce, ne hakkında konuşulduğunu doğru olarak anlamaya çalışın. Aksi halde konuyla ilgisi olmayan mesajlar yazma ve gruptaki diğer kullanıcıları rahatsız etme ihtimaliniz artar.
  6. Karşınızdaki kullanıcıya mesaj yazarken bir espri yapmak istiyorsunuz; ancak karşı tarafın bunu ciddiye almasından korkuyorsunuz… Mesajın sonuna “:-)” gibi gülücük sembollerinden birini eklemeniz yeterli.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et