Genel

Dijital Girişimcilikte Başarılı Olmak için İnternette Varlık Gösterin

Her firmanın farklı hedefleri olabilir. Dijital girişimcilikte başarılı olmak için başarmak istediğinizi bilmeniz gerekir. Böylece hedeflerinizi doğru belirleyebilir ve planınızı hayata geçirebilirsiniz.

Firmanıza, internetin yardımcı olabileceği çok sayıda yararı vardır. Sosyal ağ platformlarında ilişkiler kurabilir, internet üzerinden ürün/hizmet satışı yapabilir, yeni müşteriler edinebilir ve hatta mevcut müşterileri mutlu edebilirsiniz.

dijital girişimcilik

Kendinize kolay bir soru sorarak başlamak faydalı olabilir.

Tam olarak neden dijital dünyaya geçiş yapmak istiyorum?

Bir spor salonunuz olduğunu varsayalım. Nihai hedefleriniz şunlar olabilir: daha fazla müşterinin fiziki görünümünü değiştirmek, bilinen programlardan daha özel kişisel antrenman satışı yapmak ve sunduğunuz hizmetlerin kalitesini artırmak. Ancak müşterilerin spor salonunuza gelebilmesi için önce varlığınızdan haberdar olması gerekir.

İnternet, bu hedefinizde size fazlası ile yardımcı olabilir. O halde bu hedefle başlayalım: internette varlığınızı duyurmak.

Bunun en basit yöntemlerinden biri, firma bilgilerinizi yerel dizinlere eklemektir. Böylece, kullanıcılar arama motorlarında ya da internetteki haritalarda spor salonunuzu aradığında işletmeniz gösterilir. Sonra, işletmenizle ilgili bilgileri paylaşmak için bir internet sitesi oluşturabilirsiniz. Açılış saatleriniz, konumunuz, fiyat bilgileriniz, sunduğunuz hizmetler gibi bilgilere yer verebilirsiniz. Hatta, yeni müşterileri salonunuza çekebilecek fotoğraf ve videolar ekleyebilirsiniz.

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlarda, salonunuzun fotoğraflarını yayınlayabileceğiniz, özel fırsatlar sunabileceğiniz ve müşterilerinizle gerçekten bağlantı kurabileceğiniz bir sosyal ağ sayfası oluşturabilirsiniz. Bu çalışmaları yapmaya başladığınızda daha fazla kullanıcı internette sizi bulabilecek. Sonrasında hedeflerinizi güncelleyebilir ve ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmeye odaklanabilirsiniz.

Sitenize yeni çevrimiçi özellikler ekleyebilirsiniz. İnternet üzerinden randevu alma, kullanıcıların hakkınızdaki olumlu görüşlerini paylaşabileceği “yorumlar” bölümü, eğitmenleriniz hakkında bilgilendirme yaptığınız bir sayfa ve hatta salonunuzdaki yoğunluğu gösteren bir durum çubuğu bu özelliklerden birkaçı olabilir.

Ziyaretçi sayınızı arttırmak ve ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek için internetten yararlanmaya başladığınızda dijital reklamcılığa yatırım yaparak işinizi büyütebilirsiniz. Nihai hedefleriniz ya da şu an için bulunduğunuz nokta ne olursa olsun, öncelikleriniz tabiatıyla değişecek ve işinizle beraber gelişecektir. Hedeflerinize ulaştığınızdan emin olmak için süreç boyunca değerlendirme yapmak gerçekten çok önemli. Buna “analiz” adı verilir. Analizler, yaptığınız çalışmalarda nelerin işe yaradığını ve nelerde değişiklik yapılabileceğini öğrenmenize olanak tanır.

Dijital dünyada başarınızı ölçmek için kullanabileceğiniz pek çok seçenek var. Örneğin Google Analytics aracı sizin için bir alternatif ölçme aracı olabilir.

Dijital Girişimcilikte Başarılı Olmak için Özet

Dijital dünyaya geçmeden önce eksiksiz olarak neyi başarmak istediğinizi düşünün. Ardından, hedeflerinize ulaşmanıza yardım edecek farklı dijital fırsatları bir öncelik sırasına sokun.

Kaynak: https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye/course/digital-marketing

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et