Genel

Starlink Taşınabilir Abonelik Hizmetini Duyurdu

Starlink, dünya genelinde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli geniş bant internet hizmeti sağlıyor. SpaceX şirketi tarafından tasarlanan Starlink ile dünyanın en gelişmiş geniş bant internet sistemini dağıtmak hedefleniyor. Starlink uyduları SpaceX tarafından fırlatılıyor.

SpaceX, hem uzay aracı hem de yörünge operasyonlarında derin deneyime sahip. Ayrıca sahibi ise bilindiği üzere adını sıklıkla duyduğumuz Elon Musk.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ GENİŞ BANDI, STRALINK İNTERNET

Düşük yörüngede gelişmiş uydular kullanan Starlink, görüntülü aramalar, çevrimiçi oyun ve geçmişte uydu internetiyle mümkün olmayan diğer yüksek veri hızı etkinliklerine olanak tanıyor. Kullanıcılar, çoğu yerde 100 Mb/sn ile 200 Mb/sn arasında indirme hızlarına sahip olabiliyor. Ayrıca 20ms kadar düşük bir gecikme süresi görülüyor.

Starlink internet, fiber optik kablodan daha hızlı hareket ediyor, daha fazla kişiye ve yere ulaşabiliyor. Günümüzde uydu internet hizmetlerinin çoğu, gezegenin yörüngesinde yaklaşık 35.000 km’lik bir yörüngede dönen tek bir coğrafi uydudan geliyor. Starlink ise Dünya’ya çok daha yakın, yaklaşık 550 km’de yörüngede dönen ve tüm dünyayı kapsayan birden fazla uydudan oluşan bir takımyıldızı gibi. Starlink uyduları düşük bir yörüngede olduğundan, kullanıcı ile uydu arasındaki gidiş-dönüş veri süresi – gecikme olarak da bilinir – sabit yörüngedeki uydulara göre çok daha düşüktür. Bu, Starlink’in diğer uydu geniş bant sistemlerinde genellikle mümkün olmayan çevrimiçi oyun gibi hizmetleri sunmasını sağlıyor.

starlink

TAŞINABİLİR ABONELİK HİZMETİ

Uydular aracılığı ile internet erişimi sunan Starlink, taşınabilir hale getirildi. Aboneler artık, aylık ekstra ödemeler aracılığıyla internet antenlerini araçlarındaki çakmaklık girişi aracılığıyla da kullanabilecekler.

Şirket, müşterilerine özel bir “taşınabilirlik” seçeneği sunmaya başladı. Bu seçenek, abonelerin nereye giderlerse gitsinler internet antenlerini yanlarında taşımalarını sağlıyor.

Mühendisler, antenler üzerinde özel bir çalışma yaparak ürünün araç çakmaklıklarında çalışabilmesini sağlamış. Antenle birlikte sunulan ufak bir aparat, cihazın araç içerisinde de çalışmasını sağlıyor. Bu haliyle de daimi internet hizmetine imkan tanıyor. Üstelik bu özelliğin kullanılabildiği için devasa ödemelere ihtiyaç duyulmuyor. Aboneler, ayda 25 dolarlık ek ödeme ile antenlerini araçlar için uygun hale getirebilirler. Fakat bu hizmet hareket halindeyken kullanılamıyor.

Aboneler artık nereye giderse gitsin internet erişimine sahip olacak.

Starlink Fiyatı Nedir?

Sunulan hizmetin fiyatları kurulum bedeli 500$, aylık ücreti ise 100$ olarak belirlenmişti.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin