Facebook’a Ne Kadar Güveniyorsunuz?

Sürekli izleniyor olabilirsiniz! Çünkü Facebook artık bir arkadaş ağı değil, bir kişinin internet üzerinde bulunabilir özgeçmişi olarak görüşüyor. Bu yüzden sizinle ilgili bir kişinin ya da kurumun yapacağı ilk arama, Facebook araması oluyor.

Eskiden standart bir iş görüşmesi öncelikli olarak özgeçmiş gönderilmesi ve sonrasında da sözlü mülakat süreciyle sonlanırdı. Gelişen teknoloji ve insanların sosyal ağlara olan yoğun ilgisi sonrasında ise artık neredeyse bir özgeçmiş bile gerekmiyor. LinkedIn sayfanızdan özgeçmişinizi bulan bir işveren, Facebook ve Twitter üzerinden de rahatlıkla sizinle ilgili çok daha geniş bilgi edinebiliyor. Tabii özel bilgilerinizi internet üzerinde arama yapan herkesin öğrenmemesi için de gizlilik ve hesap ayarlarınızı dikkatli biçimde yapmanız, hatta paylaşımlarınızı da özel olarak ayarlamanız gerekiyor. Çoğu zaman üşengeçlikten yapmadığımız bu basit ayarlar sayesinde ilerleyen zamanlarda başımızın ağrımasının önüne geçebilirsiniz.

facebook

BELİRLİ KİŞİLERE GÖNDERİ

Facebook’ta genel ayarlara geçmeden, en basitinden herhangi bir paylaşım yaparken, gönderdiklerinizin kimler tarafından görülebileceğini seçebilirsiniz. Gönderiyi yaparken Paylaş düğmesinin hemen yanındaki menüden o gönderinizin hangi özel grup tarafından görülebilir olduğunu seçebilirsiniz. İsterseniz sayfanıza gelen herhangi birinin ya da abonelerinizin göreceği şekilde atmak için “Herkese Açık“, sadece arkadaş listenizdeki kişilerin görmesi için “Arkadaşlar“, kendi özel arşivinize bir içerik katmak için “Sadece Ben” ya da sadece belirli kişilere atmak için “Özel” i seçip istediğiniz kişileri ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Yakın Arkadaşlar grubunuzla, sadece iş arkadaşlarınızla ya da belirli gruplardaki paylaşacağınız içerikler de gönderebilirsiniz.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni. Sinema ve doğa gezileri en sevdiği hobileri.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir