Teknoloji

Apple, Dünyanın En Değerli Firması Ünvanını Kaybetti

Apple, geniş bir teknoloji hisse senedi satışlarının ortasında dünyanın en değerli şirketi olma konumunu kaybetti.

Suudi Arabistanlı petrol ve gaz üreticisi Aramco, neredeyse iki yıldır ilk kez iPhone üreticisinden en üst sırayı tekrar geri aldı.

Yatırımcılar, daha az riskli olarak gördükleri varlıklara geçerken teknoloji şirketlerinin hisselerini satıyorlar. Bitcoin, diğer büyük kripto para birimleri ve dijital varlıklar da keskin bir şekilde düşmeye devam etti. Apple hisseleri, Çarşamba günü New York’ta %5’ten fazla düştü ve işlem gününü 2.37 trilyon $ değerinde borsa değerlemesiyle kapattı. Bu, dünyanın en değerli şirketi konumunu 2.42 trilyon dolar değerindeki petrol ve gaz üreticisi Aramco’ya kaptırdığı anlamına geliyor.

Aramco, 2020’den bu yana ilk kez birinciliği elinde tutuyor. Enerji üreticilerinin hisseleri, bu yıl ham petrol ve doğal gazın maliyeti arttıkça yükseldi. Bu arada Apple’ın hisseleri, teknoloji hisselerindeki satışların ardından yılın başından bu yana neredeyse %20 düştü.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, resmi verilerin ABD enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesinde kaldığını gösterdi. Ardından Çarşamba günü New York’ta %3.2 düşüşle kapandı. Artan fiyatlar, Covid-19 pandemisinden dolayı küresel ekonominin iyileşmesine yönelik en büyük tehdit oldu. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, soruna faiz oranlarını yükselterek yanıt verdi. Bu da yüksek borçlanma maliyetinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı endişeleri nedeniyle daha riskli yatırımlardan uzaklaşmayı tetikledi.

Kripto Para Piyasası Değer Kaybediyor

Riskli varlıklar olarak görülenlerden çıkış, Bitcoin fiyatını 27.000 doların altına itmeye de yardımcı oldu. Dünyanın en büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi, geçen yıl Kasım ayında rekor seviyeye ulaşmasından bu yana değerinin yaklaşık %60’ını kaybetti.

Ethereum blok zinciri ağına bağlı dijital para olan Ether de yine keskin bir şekilde düştü. Şimdi ise geçen haftaki değerinin %40’ından fazlasını kaybetti.

Pandemi Etkisi

Ocak ayında Apple, 3 trilyon dolar değerinde bir borsa değerlemesine ulaşan ilk şirket oldu. Pandeminin en büyük kazananlarından biriydi.

Dünya Bankası verilerine göre rekor, Apple’ın değerinin Birleşik Krallık ekonomisinin 2.76 trilyon dolarlık büyüklüğünden daha büyük olduğu anlamına geliyordu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, karantinalar sırasında insanların akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara daha fazla bağımlı hale geldikçe talebin arttığını gördü. 16 aydan biraz fazla bir süre içinde, Apple’ın borsa değeri 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara yükseldi. Bu arada, devlete ait petrol devi Saudi Aramco, yükselen enerji fiyatlarından yararlandı.

Suudi Arabistan, OPEC petrol kartelinin en büyük üreticisi ve Saudi Aramco net karını 2020’de 49 milyar dolardan 2021’de iki katından fazla arttırarak 110 milyar dolara çıkardı.

Ekonomilerin pandemi önlemlerinden sonra yeniden açılması, 2021’de enerji fiyatlarında keskin bir artışa yol açtı. Bu yıl Ukrayna’daki savaş ile ülkelerin tedarik için Rusya’ya alternatifler araması da fiyatları daha da yükseltti.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et