MS Office

Formüllerle İşlem Yaparken Karşılaşabileceğiniz Excel Hataları

Microsoft Office Excel programında çalışırken bir takım hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu Excel hataları ne anlama gelir? İnceleyelim.

Excel Hataları

#DEĞER!

#DEĞER hatası

Yukarıda gösterilen çalışma sayfasında, metin içeren bir ifade sayısal bir ifade ile toplanmak istediği için değer hatası ile karşılaşılmıştır. Bunu formül çubuğundaki formül içeriğine bakarak çözümleyebilirsiniz.

#DEĞER, “Formül yazımıyla veya başvuruda bulunulan hücrelerle ilgili bir hata var.” anlamında kullanılır. Hata çok geneldir ve tam nedenini bulmak zor olabilir.

#AD?

#AD? hatası

Yukarıda gösterilen çalışma sayfasındaki #AD? hatasının nedeni, fonksiyon isminin yanlış yazılmasından kaynaklıdır. Burada ortalama fonksiyonu düzeltilip ENTER ile işlemi onayladığınızda işlem sonucu yer alacak ve hata kaldırılacaktır.

#AD? hatası, söz diziminde bir şeyin düzeltilmesi gerektiğini belirtir. Dolayısıyla formülünüzde bu hatayı gördüğünüzde düzeltin.

BİLGİ

Formül adlarında yazım hatası yapmamak için, Excel’de Formül Sihirbazı’nı kullanabilirsiniz. Hücreye bir formül yazmaya başladığınızda, girdiğiniz kelimelerle eşleşen bir formül listesi görüntülenir. Siz formül adını ve açma parantezini girdikten sonra, Formül Sihirbazı söz dizimini vurgu metni olarak görüntüler.

#BAŞV!

#BAŞV! hatası

#BAŞV! hatası yer alan bir hücre tıkladığınızda formül çubuğunda #BAŞVURU hatası ile karşılaşırsınız. Yukarıdaki görselde yer alan hata, B sütunu ile C sütunu arasında daha önce var olan sütunun silinmesiyle nedeniyle oluşmuştur.

#BAŞV! hatası, genellikle formülde kullanılan hücrelerin var olmamasından kaynaklı oluşur. Yani başvurulan hücreler an itibariyle sayfada yoktur.

#SAYI!

#SAYI! hatası

Excel, bir formülde geçersiz sayısal değerler yer aldığında bu hatayı görüntüler. Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi formül çubuğunda tıkladığınızda C3 hücresi yer alan 273, L3 hücresindeki değere bölünmek isteniyor. Fakat L3 hücresinde herhangi bir değer yoktur. Bu tür durumlarda #SAYI/0! hatası ile karşılaşırsınız.

Bu hata, formülün bağımsız değişken bölümünde desteklenmeyen bir veri türü veya sayı biçimi kullanarak sayısal değer girdiğinizde de oluşabilir. #SAYI! hatasından kaçınmak için biçimlendirmemiş sayılar gibi değerler girin. Örneğin, 1000 $ yerine 1000 değerini girin.

#####

##### hatası

##### simgelerinin hücrede yer almasının nedeni, sonucu göstermek için yeterli genişliğe sahip olmamanızdan kaynaklıdır. Yani Microsoft Excel, sütunun hücre içeriklerinin tamamını yeterince gösteremeyecek kadar geniş olmadığı durumlarda hücrelerde ##### ifadesini gösterebilir. Bunun için aşağıdaki görselde gösterildiği gibi, sütun başlıkları orta noktasına çift tıklayarak ya da bu alandan sürükleyerek sütun genişliğini arttırdığınızda ilgili hücrede doğru değerin yer aldığını görebilirsiniz.

Kaynak: https://support.microsoft.com/tr-tr/office/form%c3%bcller-ve-i%c5%9flevler-294d9486-b332-48ed-b489-abe7d0f9eda9?ui=tr-TR&rs=tr-TR&ad=TR#id0eaabaaa=errors

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et