MS Office

Excel de Veri Girme Yöntemleri ve Otomatik Doldur

\"excel\"Excel de veri girmenin en basit yolu, bir hücreyi tıklamak ve bir değer yazmaktır. Bu yöntem birkaç parça veri girerken işe yarar ancak uzun değer serileri girerken en iyi çözüm olmayabilir. Ancak bunu Otomatik Doldur yöntemini kullanarak yapmak daha kolaydır. Otomatik Doldur kullanarak, program tarafına tanınan bir dizinin ilk öğesini girdikten sonra hücrenin sağ alt köşesindeki doldurma tutamacını tutup, seriler verinizi alacak kadar genişleyene dek sürüklersiniz. Benzer bir araç olan Serileri Doldur, bir seriye iki değer girmenize ve seriyi çalışma sayfası içinde genişletmek için doldurma tutamacını kullanmanıza olanak verir. Örneğin, 2’den başlayan ve ikişer ikişer artan bir seri oluşturmak isterseniz, ilk hücreye 2, ikincisine 4 yazıp her iki hücreyi seçer, sonra da doldurma tutamacını kullanarak seriyi dilediğiniz son değere kadar genişletebilirsiniz.

\"veri

Otomatik Doldurma Seçenekleri düğmesini tıklamak, Excel 2007’nin doldurmadan etkilenen hücrelerle ilgili gerçekleştirebileceği işlemleri listeler. Listedeki seçenekler şunlardır:

Hücreleri Kopyala

Seçili hücrelerin içeriğini Doldur işleminin gösterdiği hücrelere kopyalar.

Serileri Doldur

Doldurma işleminin gösterdiği hücreleri serinin sonraki öğeleriyle doldurur.

Yalnızca Biçimlendirmeyi Doldur

Seçili hücrenin biçimini doldurma işleminin gösterdiği hücrelere kopyalar ancak hedef hücrelere herhangi bir değer yazmaz.

Biçimlendirmeden Doldur

Doldurma işleminin gösterdiği hücreleri serinin sonraki öğeleriyle doldurur ancak kaynak hücrelere uygulanan biçimlendirmeyi uygulamaz.

VERİ GİRME YÖNTEMLERİ

\"veri

NOT: Hücre değerini yazmaya başladığınızda bir Otomatik Tamamla önerisi görünmüyorsa, bu seçenek kapalı olabilir. Otomatik Tamamla’yı açmak için Microsoft Office Düğmesi’ni tıklayın, sonra da Excel Seçenekleri’ni tıklayın. Excel Seçenekleri iletişim kutusunda, Gelişmiş kategorisini tıklayın. Düzenleme Seçenekleri bölümünde, Hücre Değerleri İçin Otomatik Tamamla’yı Etkinleştir onay kutusunu seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın