Genel

Mars’taki Gizemli Karanlık Çizgilerin Nedeni Bulundu

Mars gezegenindeki gizemli karanlık çizgilerin ne olduğu anlaşıldı. Heyelanların kanıtı, Kızıl Gezegen’de bir zamanlar hayat olduğu ihtimalini de artırabilir.

Science Advances dergisinde 3 Şubat’ta yayınlanan yeni bir çalışma, eriyen buzun Kızıl Gezegen’in tuzlu yüzey altı permafrostu ile birleştiğini ve bunun sonucunda “sıvı benzeri akan sulu çamur” oluşturan bir kimyasal reaksiyona neden olduğunu buldu. Bilim adamları, bu sulu çamurun Mars yüzeyinde tekrarlayan eğim çizgileri (RSL) olarak bilinen karanlık, dar çizgiler bırakan heyelanlara neden olduğunu düşünüyor. 

Kıdemli araştırma bilimcisi olan Janice Bishop, verdiği bir demeçte şu ifadelere yer verdi:

“Buzlu sulu çamur şu anda yaşamı barındırmak için çok tuzlu.”

Bilim adamlarının bir kısmı Mars’ın Palikir ve Krupac kraterlerinin yakınında meydana gelen toprak kaymalarını en az 10 yıldır bildiklerini söyledi. Bu dönemde, NASA’nın Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Deneyi (HiRISE) kamerası, “çökme” olarak bilinen küçük heyelanların RSL’lerin görüntülerini yakaladı.

Mars

Önceki çalışmalar, yüzeydeki bu koyu çizgilerin yalnızca yer altı klor tuzları ile büyük miktarda sülfat arasındaki kimyasal reaksiyonla ilgili olduğunu ileri sürüyordu. Yeni araştırma bu fikri, permafrostu içerecek şekilde genişletiyor. Bu da tuzlu su veya yüksek konsantrasyonda tuz içeren su ile sonuçlanıyor.

Sülfat ve tuz kristalleri arasındaki kimyasal reaksiyonların, tuz kristallerinin toprakta genişlemesine yol açabilir. Ancak Bishop, Mars’ta, çizgilerin bulunduğu Mars yüzeyinde -80 Fahrenhayt’a (eksi 62 santigrat derece) düşebilen soğuk hava nedeniyle bunun “çok yavaş bir süreç” olacağını söylüyor.

Bishop, verdiği demeçte şunları söyledi:

“Düşüşler ve RSL’ler son on yıldır devam ederken, HiRISE tarafından kısa süre önce yayınlanan bazı görüntüler, sadece birkaç ayda meydana gelen değişiklikleri gösteriyor.”

Bishop ve meslektaşları, Mars topraklarında çeşitli farklı sülfatlar ve tuzlarla karıştırılmış buz taneleri çözüldüğünde ne olacağını daha fazla analiz etmek için daha çok deney yapmayı umuyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et