Genel

TÜBİTAK COVID-19 ve Toplum Etkinliği

COVID-19 küresel salgını, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatı ciddi derecede etkiledi. Aynı zamanda uzun vadede kalıcı olma ihtimali yüksek değişimlere neden oldu.

Salgının yayılımının kontrol edilmesine yönelik alınan önlemler ile beraber halen uluslararası tedarik zincirleri, arz-talep dengeleri, üretici\tüketici davranışları, iş yapma yöntemleri, çalışma modelleri, eğitim-öğretim yöntemleri ve gündelik yaşam dramatik hızla değişiyor. Salgına yönelik, aşı ve ilaç geliştirme, tıbbı cihaz odaklı çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Bu yaklaşımlar dışında sosyal ve beşeri bilimlerin, salgının tetiklemiş olduğu problemlerin çözümüne ciddi katkıları olacak. Küresel salgını daha iyi kontrol etmek için acil sağlık durumları kontrol edilmelidir. Bu noktada sosyal bağlamlarının da ortaya konulması gerekiyor.

Bu bakış açısıyla, salgının mevcut ve gelecekteki etkilerinin sosyal ve beşeri bilimler perspektifinden araştırılmasına, süreçlerin ve kaynakların daha etkin planlaması ve yönetilmesine yönelik TÜBİTAK tarafından “COVID-19 ve Toplum: Salgının Sosyal, Beşeri ve Ekonomik Etkileri, Sorunlar ve Çözümler” başlıklı özel bir çağrıya çıkılmıştır. Bu noktada 97 adet proje desteklenmiştir.

Çağrı kapsamında desteklenen projelerde elde edilen bulguların, ulaşılan hedeflerin ve katkıların paylaşılacağı bir etkinlik düzenlenecektir. Tamamı TÜBİTAK YouTube Kanalında canlı yayınlanacak etkinlik 22-23 Şubat tarihlerinde düzenlenecektir.

Etkinlik programına ve detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

covid-19 ve toplum canlı yayını

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et