Dizinler ve Önemi

Dizinler, web siteleri belirli kategoriler altında toplayan ve aradığımız siteleri daha kolay bulmamızı sağlayan sistemlerdir. Google trafiğini kullanarak reklam geliri elde etmeyi amaçlayan birçok SPAM site tarafından internet kirletilmiş durumdadır. Birçok çöp site de cabası. Tam bu noktada dizinler bu işe çözüm getiriyor. Üstelik daha güvenlidirler. Çünkü dizinlerde siteleri robotlar değil kişiler inceler ve gerçek bir şekilde sitenizi dizine eklerler.

Web sitenizin dizinlere kaydedilmesi önemlidir. Çünkü arama motorları (Google, Yahoo, Altavista, Msn, Ask, …) dizinleri destekler. Sitenizin bir dizinde kayıtlı olması daha hızlı indekslenmesini sağlar.

Bu noktada sizlere özellikle DMOZ adlı dizinden bahsetmek istiyorum. Çünkü DMOZ büyük bir dizin olmakla birlikte özellikle Google tarafından desteklenmektedir. Bir webmaster için bir sitenin DMOZ \’a eklenmesi de göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Eğer sitenizin DMOZ‘da kayıtlı olmasını sağlarsanız, sitenizin daha hızlı indekslenmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca DMOZ‘da Türkçe dil desteği mevcuttur. E haliyle bu da işimizi kolaylaştıracaktır.

DMOZ hem kaliteli hemde sadık bir ziyaretçi kitlesine sahiptir.

DMOZ‘a sitenizi kayıt etmek oldukça zor bir iştir. Benim 1-2 denemem başarısız oldu. Fakat yeniden kayıt başvurusu yaptım ve bekliyorum. Bakalım kabul edilecek mi ? :)

DMOZ‘a kayıt yaparken web sitenizin bulunduğu kategoriyi çok iyi belirlemelisiniz. Bu çok önemli bir noktadır. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir. Tabii ki bu sadece kayıt hususlarından bir tanesidir. Kayıt işlemini başarmak için aşağıdaki kriterleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim:

Umarım faydalı olmuştur. DMOZ kaydı gerçekleştirenler yorum yazarlarsa çok sevinirim.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

4 thoughts on “Dizinler ve Önemi

Yorum Yapın