Genel

Sörf Yaparken Arkanızda İz Bırakmayın

PC’nizdeki dosyalara kimsenin burnunu sokmamasını istiyor olabilirsiniz. Çünkü bankacılık bilgileriniz veya diğer kişisel bilgileriniz bulunuyordur. Üstelik Google‘da ne aradığınız veya internette hangi sitelerde gezindiğinizi kimse bilsin istemiyorsunuzdur. Aslında bu bilgiler kimseyi ilgilendirmez diye düşünüyorsunuzdur. O yüzden, size arkanızda iz bırakmadan internette sörf yapmayı  ve dosyaları hiçbir yabancının ulaşamayacağı şekilde saklamaktan biraz bahsetmek istiyorum.

FireFox, sizi internetten gelen saldırılara karşı Internet Explorer‘dan daha etkili korur. Çoğu bilinçli kullanıcı FireFox’un güvenilirliği konusunda ortak fikir yürütmektedir. Bununla birlikte, Internet Explorer gibi geride iz bırakıyor. Web sitesi operatörleri bu sayede nereden geldiğinizi, hangi siteleri gezdiğinizi öğrenebiliyor. Şiimdi vereceğim ipucuyla FireFox‘un biraz daha güven vermesini sağlayacağız:

Önce, tarayıcıda bir iki ufak değişiklik yapacağız. Tools > Settings > Data Protection > Private Data menüsünden Settings kısmına gelin ve Firefox programını kapattığınızda tüm geçmişi, arama bilgilerini ve önbelleği silmesini sağlayın. Buna ek olarak, gezdiğiniz sitelerin görünmemesini sağlayacağız. Bunun için tarayıcı adres satırınıa about:config yazın ve “Filter” kısmından ” send” sözcüğünü aratın. Karşınıza birkaç giriş çıkacak. Ama bunlardan sadece ” network.http.send RefererHeader ” satırı bizi ilgilendiriyor. Çift tıklayarak değişkenin değerini “0” yapın. Artık hiçkimse hangi adreste vakit geçirdiğinizi ya da Google da hangi sözcüğü ararken oraya düştüğünüzü görebilecek.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et