SEO

Google MUM Güncellemesi ile SEO’yu Gelecekte Ne Bekliyor?

MUM güncellemesi ile Google, tamamen anlamsal bir arama motoru olma yolunda ilerliyor mu? Google MUM güncellemesinin SEO’nun geleceği için ne anlama gelebileceğini öğrenin.

MUM, Multitask Unified Model’in kısaltmasıdır. İlk olarak Mayıs 2021’de tanıtılan Google arama için yeni bir teknolojidir. MUM, yapay zeka veya doğal dil anlama ve işleme ile çalışır. Çok modlu verilerle karmaşık arama sorgularını yanıtlar. MUM çok dillidir ve soruları yanıtlamak için farklı medya biçimlerinden gelen bilgileri işler. Yani, metne ek olarak görüntüleri, videoları ve ses dosyalarını da anlar.

SEO’lar öncelikle metin içeriğine odaklanır. Google, video, resim, ses ve metni anlamada ve bunları bağlama yerleştirmede daha iyi hale geldiğinden, MUM SERP’leri medya biçimleri açısından önemli ölçüde daha çeşitli hale getiriyor. Örneğin, görsel aramada görsellerin sınıflandırılmasına veya YouTube videolarındaki yerlerin otomatik olarak işaretlenmesine baktığınızda bunu zaten görebilirsiniz.

MUM Nasıl Çalışıyor?

Mayıs 2021’de Google, MUM’u BERT’nin 1000 kat daha güçlü bir evrimi olarak tanıttı. Her iki teknoloji de doğal dil işlemeye dayanıyor. Ancak MUM, yalnızca doğal dil işlemeden daha fazlası.

MUM, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Google aramalarını daha da anlamsal ve bağlama dayalı hale getirmek için çeşitli teknolojileri birleştiriyor. Google, MUM ile normal bir SERP snippet’inin yeterli olmadığı karmaşık arama sorgularını yanıtlamak istiyor.

Google, Bilgi Grafiği gibi anlamsal veritabanlarını daha da genişletmek ve eksiksiz bir bilgi veri tabanı hedefine yaklaşmak için MUM’u kullanacak.

MUM ile Google, dünya çapındaki tüm dizinleri ve arama örneklerini benzer niteliksel bir düzeye getirmek için uluslararası aramayı daha da iyi hale getirmek, böylece her ülkede ve dünyadaki her dilde kullanıcı deneyimini yüksek düzeyde garanti etmek ve ayrıca daha verimli çalışmak istiyor.

Muhtemelen SEO uzmanları için en heyecan verici gelişme şu olabilir. MUM’un bilgi toplamak (veri madenciliği) için tüm medya formatlarına erişmesi, onu anlaması ve arama sonuçlarında arama amacına en uygun şekilde hizmet vermesi ve kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde işlemek istemesidir. 

Diğer bir deyişle, trilyonlarca metin tabanlı içeriğin yanı sıra Google, (varlık) endeksini artırmak için Google sistemlerindeki tüm medya biçimlerinden tüm bilgilere de erişebilecek. 

Veri madenciliğine ek olarak, Google için bir diğer önemli zorluk da bilgilerin geçerliliğidir. Google, yakın gelecekte ek özelliklerle desteklenmesi gereken EAT ile yıllardır kalite atağı yürütüyor.

google seo, bu sonuç hakkında

İlgili arama sonucuyla doğrudan ilişkili olarak, “bu sonuç hakkında” kutusu aracılığıyla kaynak hakkında bilgi alma imkanımız var. Burada, Wikipedia veya yayıncının web sitesi gibi güvenilir kaynaklardan yayıncının açıklamasını ve web sitesine bağlantının güvenli olup olmadığına ilişkin bilgileri içerir. Ayrıca yayıncının kendisi hakkında ne yazdığını, başkalarının onun hakkında veya konu hakkında ne yazdığını öğrenebilirsiniz. Tabii bu noktada MUM’un ne ölçüde kullanıldığı tam olarak açık değil.

Paradigma Değişimi

MUM’un tanıtımı, Hummingbird, Rankbrain ve BERT’den sonraki büyük paradigma değişimini temsil ediyor. Makine öğrenimine dayalı önceki yenilikler, farklı görevler için birkaç eğitimli modele dayalıydı. MUM’daki amaç, indeksleme, bilgi alma ve sıralama ile ilgili tüm görevler için yalnızca bir model kullanmaktır.

Algoritmalar, İngilizce arama sorguları ve belgelere dayalı olarak eğitilir. Diğer tüm dillere uygulanabilirler. İngilizceyi doğal dil işlemeyi kullanarak yorumlamak, Almanca gibi gramer açısından daha karmaşık dillerden çok daha kolaydır.

MUM, Google için, arama sorgularının ve içeriğin bağlamını sürekli olarak iyileştiren tamamen anlamsal bir arama motoruna giden yolda bulmacanın bir sonraki parçasıdır. Bu nedenle, içerik ve içerik pasajlarının eşleşmesi, arama amacını anlar.

Kullanılabilir bir kuantum bilgisayarın geliştirilmesi hala çok uzakta. Bu nedenle Google, büyük ölçekli makine öğrenimi için şu anda eksik olan bilgi işlem gücünü kullanmak için MUM gibi verimli teknolojilerle uğraşmak zorunda. Bu sayede Google, donanım tarafında performans eksikliğini düşünmeden kendi arama sistemlerini daha hızlı geliştirebilir. Yazılım geliştirmenin donanım geliştirmeyi geride bıraktığı söylenebilir.

SEO Değişmeli

2029 yılı için ticari olarak kullanılabilen kuantum bilgisayarlar için bir atılım öngörülüyor. O zamana kadar Google aramasının tamamen anlamsal bir arama motoru olacağını varsayabiliriz. Google aramasında bir anahtar kelime metin eşleşmesi o zaman geçmişte kalacak.

Bu noktada, Google’ın gelecekte bir trafik tedarikçisi olarak nasıl bir rol oynayacağı merak konusu! Hatta SEO’ların hala sıralamaları doğrudan ne ölçüde etkilediği sorusu da sorulmalıdır. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin