SEO

SEO Temelleri: SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltmasıdır. Web sitelerinin, Google da- veya başka bir arama motorunun – arama sonuçlarında yüksek bir konuma gelmesini sağlamak için web sitelerini optimize etme uygulamasıdır. SEO, organik (ücretli olmayan) arama sonuçlarında sıralamaya odaklanır.

Bu yazıda, “SEO Nedir?” sorusuna cevap vereceğim ve SEO’yu Bulanca’da nasıl gerçekleştirdiğimi açıklayacağım.

Google’ın Algoritması

Web sayfalarının arama sonuçlarında yüksek pozisyonlarda görünmesi için SEO, bir web sitesini Google’ın algoritmasına göre şekillendirmeye çalışır. Google’ın algoritması gizli kalmasına rağmen SEO’da on yılın üzerinde bir deneyim, önemli faktörler hakkında oldukça iyi bir fikirle sonuçlandı.

Bize göre, Google algoritmasındaki faktörler web sitenizin sıralamasını birlikte belirleyen iki kategoriye ayrılabilir:

1- Sayfa içi (On-Page) SEO faktörleri

Sayfa içi SEO faktörleri, kendi web siteniz üzerinde etkileyebileceğiniz her şeydir. Web sitenizin her türlü teknik özellikleri, web sitenizin arama motorlarında sıralama şansı için önemlidir.

WordPress aslında oldukça SEO dostu bir platformdur. Kullandığım Yoast SEO eklentisiyle birlikte, teknik zorlukların çoğunu aştım.

Web sitenizin yapısı, sitenizin hızı ve sitenizin içeriği diğer önemli sayfa içi SEO faktörleridir. Tüm bu önemli sayfa sıralama faktörlerini bulmak için sadece blogumun farklı kategorilerine göz atın.

1- Sayfa dışı (Off-Page) SEO faktörleri

Sayfa içi SEO faktörlerinin yanında, off-page SEO faktörleri de vardır. Bu off-page SEO faktörleri biraz daha zordur. En önemli off-page faktörü, sitenize giden bağlantılardır. Web sitenize daha fazla (ilgili) site bağlanırsa, Google’daki sıralamanız o kadar yüksek olur.

Başka bir sayfa dışı faktör, belirli bir web sitenizin niş (niche) olması veya rekabetdir. Bazı nişlerde, diğer nişlere göre sıralama yapmak daha zordur. Bu nedenle, pazarınızın rekabet gücü de derecelendirme şansınızı önemli derecede etkiler.

Bütünsel SEO

SEO asla bir numara olmamalıdır. Sürdürülebilir uzun vadeli bir strateji olmalıdır. Google algoritmasına uyması için püf noktaları kullanmak, yalnızca kısa vadede çalışır. Google’ın misyonu, dünyanın bilgilerini düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve yararlı kılmaktır. Google, kullanıcılarına belirli bir anahtar kelime için en iyi sonucu göstermek istemektedir. Bu anahtar kelimeye göre sıralanmak istiyorsanız, en iyi sonuç olmaya çalışmanız yeterlidir.

En iyi sonuç olun!

En iyi sonucu elde etmek; teknik mükemmellik, mükemmel kullanıcı deneyimi, kusursuz web sitesi güvenliği ve gerçekten harika içerik için odaklanmak anlamına gelir. En iyi sonucu almak için, web sitesi optimizasyonunun tüm yönlerine odaklanın. Bütünsel SEO stratejim budur!

samsun escort bayan

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et