Hedef Kitleye Ulaşmanın En Kısa Yolu

SEO kelimesi, Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Genel anlamıyla web sitenizin “Arama Motorları” tarafından daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunup arama motorları botları veya örümcekleri tarafından indekslenmesine ve arama sonuç sayfalarında (SERP) sitenizin ve kelime bazlı arama kriterinizin üst sıralara çıkmasını sağlamak için yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen genel isimdir.

WWWW (World Wide Web Worm — Dünya Geniş Ağı Solucanı) 1994 yılında ilk arama motorlarından biri olarak 110,000 web sayfasını ve belgesini dizinleme özelliğine sahipti. Günümüzde ne kadar içeriğin dizinlendiğini ve bu oranla indekslenen sayfalar arasındaki algoritmik etkinin ne kadar güçlü olduğunu vurgulamak isterim.

Rekabetçi bir piyasada, rekabetçi bir kelimeye sahip bir sektörde web sitenizin arama motorlarında yüksek sıralarda yer almasını istediğiniz zaman hedeflenen kitleye ulaşmanın en kalıcı yolu “SEO” dur. Bu aşamada öncelik sırasına göre başlangıç seviyesinde takip etmeniz gereken aşağıdaki döngüyü sitenize uygulamanız gerekmektedir. Bu döngü içerisinde öncelikle web sitenizin diğer rakip firmaların web sitesi ile bağlantılı olarak arama motorlarındaki rekabet seviyesini ölçmeniz ve daha sonra yapılması gereken SEO çalışmaları eşliğinde ve analizler yardımıyla küçük planlar yapmanız gerekmektedir. Devam eden süreçte sitenize özgün anahtar kelime seçimi, sitenize hızlı ve kaliteli dönüşlerin olması için arama motorlarındaki iş hedefleri ve bu hedeflere uygun bir şekilde web sitenizdeki ve dışarıda yaptığınız çalışmalar ve ayarlamalar yapmalısınız.

Kaynak: SEO & SEM (Aykut ASLANTAŞ)

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın