Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

backlink almaBacklink, arama motorları için önemli bir değerdir. Çünkü bir siteden başka bir siteye verilen linkler, arama motorları gözünde bir değer ölçüsüdür. Özellikle bu link karşılıksız ise sitenize kayda değer bir avantaj sağlar. Sitenize verilen kaliteli link sayısı arttıkça, arama motorlarındaki görünür oluşunuz ve sıralamanız artar.

Kalitesiz, kopya içerikle dolu, illegal içerik barındıran, pagerank ve trustrank değeri düşük, hitsiz sitelerden alacağınız backlinkler ise tamamen sitenizin aleyhinedir.

Arama motorları, yüzlerce link çıkışı olan ve kalitesiz dizin sitelerinden gelen linkleri önemsemezler.

Şimdi bu söylediklerimi toparlayarak ilaveler yapıp backlink alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili açıklamaları özetle net bir şekilde listeleyeceğim. Bu maddeleri backlink başucu notları yapabilirsiniz.

  1. Sitenizin içeriğiyle uyuşan-benzeşen sitelerden backlink almalısınız. Örneğin; toptan gıda sektöründe iş yapan müşteriniz için bir oyun sitesinden alınan linkin bir anlamı yoktur.
  2. Backlink aldığınız site özgün olmalıdır. Yani benzersiz içerik barındırmalıdır.
  3. Alacağınız linkler, sadece sitenizin ana sayfasına olmamalıdır. Bu arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir. Bu yüzden sitenizin alt sayfalarına da link almalısınız.
  4. Sadece Pagerank veya Trustrank değeri yüksek diye link alınmamalıdır. Bununla birlikte sitenizin içeriği ile alakalı olmasına, hit sayısına, sitenin aktif oluşuna da bakmalısınız.
  5. Sitenizi DMOZ dizinine kayıt ettirmelisiniz. DMOZ, özellikle Google tarafından önemsenmektedir.
  6. Rekabet gücü düşük, anahtar kelime öbeklerini kullanmalısınız. Her sektörde sıralama için rekabet her geçen gün arttığından seo çalışmalarının da zorluk derecesi artmaktadır.
  7. Dofollow blog ve forum listelerinden backlink almayın ve itibar etmeyin. Sitenizle alakasız, pagerank değeri olmayan, yayın dili sitenizin yayın diliyle aynı olmayan forum ve blog listelerinin sitenize bir katkısı olmayacaktır.
  8. İlgili siteden aldığınız backlinkler, sitenin her sayfasında görünmelidir. Aksi takdirde arama motorları tarafından önemsenmeyebilir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap