Google TrustRank Nedir?

\"TrustRank\"Asıl “Pagerank” algoritmasına karşı olarak, TrustRank sadece linklerin sayısına bakmaz, nitekim site idaresini de göz önüne alır.

TrustRank, arama sonuçlarında spamlarla mücadele etmektir. Özetle, Pagerank’ın spamla bir mücadele yolu manasına geldiğini gösterir.

Spam sayfaları arama motorları sıralamasında hak ettiklerinden yüksek bir sıra almak için çeşitli yöntemler kullanırlar. Uzman kişiler spamları tanımlayabilirken, elle bu şekilde çok sayıda sayfayı değerlendirmek çok pahalıdır. Bunun yerine sayfaları, saygın sayfalardan yapmak için yarı otomatik yöntemler kullanılır.

İlk önce bir uzman tarafından değerlendirilerek bir seri kaynak sayfa seçilir. El ile saygın kaynak adresleri tanımlanır, diğer iyi görünen sayfaları keşfetmek için web’in link yapısını kullanılır, sonuçlara göre böylece iyi bir temele sahip 200’den az web bölümlerini spamlara karşı koruyabilirsiniz. Bugün tüm büyük arama motorları, benzer TrustRank kullanıyorlar.

Google, resmi sureli bir sistem kullanmamasına karşın, birçok profesyonel arama motoru, google ve diğer büyük arama motorlarının aynı konsepti kullanarak arama sonuçlarını geliştirmek maksadıyla benzer şeylere başvurduğundan emindir.

Bu olabildiğince çok bağlantı elde etmenin yeterli olmadığı anlamına geliyor. Web sitenizin sağlam ve güvenilir sitelerden link alması gerekiyor ki, böylece arama motorları sitenize güvensin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın