SEO

Organik Arama Motoru Optimizasyonu İpuçları

\"aramaUluslararası pazarlamanın büyük bir kısmı Yahoo, Google, Bing ve diğer yerel motorlarında en üst sıralarda bulunmaktadır. İnternet arama motorları,  arama motoru sonuç sayfasında (SERP) listelenen iki tip web siteleri sağlar: doğal ve sponsor bağlantılar. Doğal türü listeleme; uzun bir seo süreç geçer ve eğer web sitesi kaliteli ise tam ve uygun olarak arama motorları algoritmaları tarafından terfi ettirilerek üst sıralarda uzun süre kurulabilir. Sponsor bağlantılar listelemesi ise,  bir webmaster tarafından yarım saat içinde hemen alınabilir ama listeleme bir tıklama başına  ödenecek tutara bağlıdır. Bu yüzden sponsor bağlantılar türü listeleme, çok maliyetli ve hızlı iş oluşturulan işlemler içindir.

Organik site optimizasyonu, arama motorları listelemesinde üst sıralarda yer almak için doğal bir promosyon yöntemidir. Genellikle web sitesi yöneticileri, bunun için aşağıdaki adımları izler:

Web Analizi: Site analizi, seo alanında ilk ve önemli bir adımdır. SEO için şu adımları izleyin:

1. Üst düzey etki alanı ile birlikte alan adını kontrol edin (co.uk, com.au, com. vs. gibi)

2. Web sitesi hizmetleri

3. Statik (html) veya (php, asp, aspx ve DHTML) dinamik site geliştirme yöntemlerini kontrol edin.

4. Site promosyonu ve geçmiş site yaşını kontro edin.

5. Arama motorlarındaki index ve sitedeki toplam sayfayı kontrol edin.

6. Sitenin ana sayfa sıralamasını kontrol edin.

Anahtar Kelime Araştırma ve Analiz: Anahtar kelimeleriniz, site hizmetlerini göre olmalıdır. Webmasterlar, ana anahtar kelimeler ile şehir adı veya ülke adı olarak ön-ek veya son-ek ekleyebilir. Anahtar kelimeler, rekabetçi düşük aramalar olmalıdır.

Meta Etiketleri Yazmak: Sitedeki tüm sayfaların Meta etiketleri benzersiz ve sayfalara göre tanımlayıcı olmalıdır. En önemli anahtar kelimeleri başlıkta sunmalıdır. Başlık (title) uzunluğu boşluklar ile birlikte en fazla yetmiş karakter olmalıdır; tanımlayıcı (description) uzunluğu ise en fazla 160 karakter olmalıdır.

Kapalı Sayfa Optimizasyon: Webmasterlar, kapalı sayfa optimizasyonu denilen diğer sitelerde bir web sitesi geliştirme faaliyetleri yapar. Kapalı sayfa optimizasyonu uzun bir listeye sahiptir; dizinlere ekleme, link kurma, makale yazma, bookmarking ve sosyal ağ…

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d