SEOWebMaster

PageRank ve Önemi

google-page-rank

Brin ve Page adlı iki kişi arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için PageRank isimli bir algoritma kullanmaya karar verirler. PageRank, Larry Page’in ismini taşımaktadır.

PageRank, sayfalarını anahtar sözcüklerle doldurarak üst sıralara çıkmak isteyen siteleri çok şaşırtmıştı. Google bu algoritma sayesinde gerekten işe yarar sonuçları büyük bir tutarlılıkla kullanıcıların karşısına getiriyordu. Peki bu PageRank’ın sırrı nedir?

PageRank sitelerin bağlantılarını inceleyerek önem sırasına dizen bir sistem. Çok fazla bağlantı alan, kaynak olarak gösterilen bir sitenin PageRank’ı yüksek oluyor. O site bir kaynak olarak üst sıralara taşınıyor. Önemli siteler de başka sitelere bağlantı verdiklerinde onları daha önemli hale getiriyorlar. Sonuç itibariyle içeriğinden en çok yararlanılan siteler daha üst sıralara yerleşiyor. Kullanıcılar da aradıklarını kolaylıkla ve asıl kaynağından bulabiliyorlar. Her zaman kusursuz çalışmasa da şimdiye dek geliştirilmiş en etkili yöntem bu ve hala WebMaster’lar için heyecan verici bir takip sağlıyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

3 thoughts on “PageRank ve Önemi

  • SessizCrew

    guzel makale tesekkurler

  • esra

    bu güzel açıklayıcı yazı için çok teşekkler. bende sitemi kuralı 2 ay kadar oldu her kez bişey söylüyor bu pagerang hakkında 2 aydır anladığım tek yazı sizinki oldu. tekrar teşekkürler.

  • @ esra, beğendiğin için ben teşekkür ederim. Demekki faydalı olmuş, sevindim.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et