Genel

Stephen Hawking 80. Doğum Günü için Özel Doodle

Google bugün Stephen Hawking’in 80. doğum dünü için yayınladığı doodle ile şaşırttı. Google ana sayfasındaki Doodle görseline tıklayanlar Stephen Hawking tarafından seslendirilen bir video ile karşılaştı.

21. yaşındayken rahatsızlanan Stephen Hawking için hayat artık hareketsiz geçecekti. Çünkü hastalığının tedavisi yoktu. (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. Yaşamın sunduğu hediyelerden mahrum kalmak istemeyen Hawking, özel tasarlanmış elektrikli sandalyesi ile yaşamını sürdürdü. Bedenen hareket edemiyor ve sandalyesine adapte edilmiş bilgisayar aracılığıyla konuşuyordu. Fakat zihnen özgürdü.

Stephen Hawking, kendini evreni her yönüyle anlamaya adadı. Hedefi, evrenin neden bu şekilde olduğu ve neden var olduğunu bilmek.

Stephen Hawking, 4 yıl önce aramızdan ayrılmıştı. Ünlü bir fizikçi olan Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında Oxford’da doğdu. Bugün ise 80. doğum günü.

ALDIĞI ÖDÜLLER

Albert Einstein Medal (1979)
CBE (1982)
Wolf Prize in Physics (1988)
Prince of Asturias Award (1989)
Copley Medal (2006)

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et