Teknoloji

TOGG, Ava Labs ile Bir İlke İmza Atıyor

Dünyanın önde gelen blockchain platformu Ava Labs ile TOGG bir ilke imza atıyor. Ava Labs ile yapılan anlaşma sayesinde geliştirilecek blockchain altyapısı sayesinde kullanıcılar, Togg ekosistemindeki her türlü ürün ve hizmete güvenli bir şekilde erişebilecek.

Blok Zinciri Platformu olan Ava Labs Ne Sunacak?

Togg yalnızca bir otomobil firması olsa da sunduğu müşterilerine sunacağı hizmetler daha ön plana çıkacak. Blokzincir teknolojisiyle güvenli bir şekilde geliştirilecek Togg Pass sayesinde araç sahipleri, araç içi sistemlerden çevrim içi alışveriş yapabilecek, ödeme gerçekleştirebilecek. Aracın üzerinde yapılan tamirat ve bakım işlemleri ile ilgili bilgiler blockchain üzerinde tutulacak. Aracı ikinci el satın alırken geçmiş ayrıntılar görülebilecek.

CES 2022 fuarında göz kamaştıran Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili Togg, blok zinciri teknolojileri konusundaki stratejik partner arayışını tamamlamış oldu. Ava Labs ile yaptığı anlaşma sayesinde mobiliteyi bir adım öteye taşıyan Togg, otomobilden fazlasını üretmek üzere yoluna devam ediyor.

ABD merkezli Ava Labs kurucusu ise bir Türk: Emin Gün Sirer. Bu ayrıntıyı da burada paylaşmak istedim.

Mobilite Ekosistemi

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, mobilite dünyasında dijital ekonominin rolünün arttığını belirterek, “İlk günden beri Togg kullanıcıları için yeni nesil dijital mobilite çözümleri geliştiriyoruz. Ava Labs’la yaptığımız iş birliği de Togg kullanıcılarının deneyimini başka bir noktaya taşımak üzerine kurgulanıyor. Tüm mobilite ekosistemine dahil olan iş ortakları, Togg kullanıcıları ve hatta Togg sahibi olmayan kullanıcılar da bu platformdan yararlanabilecek.” ifadelerini kullandı.

Ava Labs CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer de Togg’un mobilitenin geleceğine şekil verirken en ideal blok zinciri platformunu tercih ettiğini belirtti.

Blockchain Nedir?

Bloklardan oluşan zincir yapıdaki Blockchain, şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Blockchain sadece kripto paraların üretiminde değil birçok farklı alanda saklama, depolama ve yönetme işlemlerinde kullanılır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et