WebMaster

Hitinizi Artırın

\"siteBu yazıda sitenizin tıklanma oranını artırmak için birkaç önemli püf noktasından bahsedeceğim. Öncelikle hit kavramının ne olduğunu öğrenelim.

Ziyaretçilerinizin yaptığı her bir sayfa gösterimine \”hit\” denir.

Şimdi web sitenizin hitini gözle görülür biçimde yükseltmek için aşağıdaki ipuçlarını inceleyin:

  1. Sık Sık Güncelleyin: Web 2.0 uzmanlarının ortaya attığı bir söz vardır \”içerik kraldır\”. Siteniz hem içerik zenginliği hem de kalitesi bakımından doyurucu olmalıdır. Bu özellikle google \’ın yeni caffeine indexlemesiyle daha da bir önem kazanmıştır.
  2. Sitenizi Dizinlere Ekleyin: Web sitelerini kısa açıklamalarla birlikte kategorilere ayırarak kataloglayan sitelere \”web dizini\” denir. Sitenizi popüler web dizinlerine eklemeniz hem sitenizin PageRank \’ını artıacak, hem de sitenizin daha bilinir olmasını sağlayacaktır.
  3. Arama Motorlarına Kaydedin: Sitenizi hiç bilmeyen kullanıcılar sitenizin konusuyla ilgili bir arama yaptıklarında sitenize ulaşabilmeleri önemlidir. Bunun için sitenizin arama motorları tarafından indekslenmiş olması gerekir. Arama motorları tarafından bulunmanın en kolay yolu, sitenize başka bir siteden link verilmesini sağlamaktır. Başka siteniz varsa yeni sitenize link vererek de bunu yapabilirsiniz.
  4. Google Site Yöneticisi Araçlarını Kullanın: Web sitenizin Google \’daki durumunu elbette Google \’dan daha iyi hiç kimse bilemez. Google bu gibi önemli bilgileri ücretsiz olarak webmaster \’larla paylaşıyor. www.google.com/webmasters adresinden erişebileceğiniz Google Site Yöneticisi Merkezi \’nden Site Yöneticisi Araçları\’na ulaşabilirsiniz. Site Yöneticisi Araçları\’na kaydolduktan sonra sitenize bir meta etiketi veya dosya ekleyerek sitenizin sahipliğini doğrulamanız gerekecektir.
  5. Sitenize Değer Katın: İnternet kullanıcıları bedava şeylerden hoşlanırlar. Bu nedenle sitenize değer katacak ve bedava çeşitli uygulamalara başvurabilirsiniz. Örneğin bir e-kart uygulaması gibi…
  6. RSS akışları: Kullanıcılarınızı RSS akışlarınıza abone olmaya davet edin. Sitenizi sık sık güncellerseniz, RSS akışlarınız sitenizin güncellendiğini okurlarınıza haber verecek ve haberleriniz daha çok okunacaktır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et