Teknoloji

Starlink Direct to Cell Geliyor!

Elon Musk’un SpaceX şirketi, Starlink uyduları aracılığıyla dünya çapında LTE destekleyen cep telefonlarına hizmet sunmak amacıyla “Direct to Cell” özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar metin mesajları gönderme, sesli görüşme yapma, verilere erişme ve daha pek çok işlemi gerçekleştirme imkanına sahip olacaklar.

Starlink Direct to Cell, dünya genelindeki LTE destekleyen telefonların metin, ses ve verilere kesintisiz bir şekilde erişmesine imkan sağlayacak. Ne kadara mal olacağı, hangi ülkelerde satışa sunulacağı belli değilken, sistemin hücresel bağlantıyı akıllı telefonlara iletmek için Starlink uydu ağından yararlanacağı açık. Başlangıçta Apple’ın uydu bağlantısıyla rekabet edecek bir platformun piyasaya sürülmesi muhtemeldir, ancak uzun vadede Elon Musk’ın şirketinin geleneksel operatörlerle rekabet etmek istediği çok açık görünüyor.

Starlink Direct to Cell, Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Starlink Direct to Cell özelliği ilk etapta sadece SMS gönderme özelliğine sahip olacak ve 2024 yılında kullanıma sunulması bekleniyor. Hücresel veri ve sesli arama gibi özellikler ise 2025 yılında Starlink Direct to Cell servisine eklenecek.

Bu özellik için ek bir ücret mi gerekiyor?

Starlink Direct to Cell özelliği için henüz bir ücret bilgisi paylaşılmamıştır. Ancak, Starlink internet hizmeti için aylık abonelik ücreti 99 dolar olarak belirlenmişti. Starlink Direct to Cell özelliği ilk etapta sadece SMS gönderme özelliğine sahip olacak ve 2024 yılında kullanıma sunulması bekleniyor. Hücresel veri ve sesli arama gibi özellikler ise 2025 yılında Starlink Direct to Cell servisine eklenecek.

Starlink Direct to Cell ne kadar hızlı olacak?

Starlink Direct to Cell özelliği henüz kullanıma sunulmadığından, hızı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Starlink Direct to Cell ne kadar güvenli olacak?

Starlink Direct to Cell özelliği henüz kullanıma sunulmadığından, güvenlik hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et