Genel

Rappelz Ücretsiz MMORPG Oyunu

Rappelz nFlavor ve GalaNet’ten bir ortaçağ fantezi dünyasında geçen, ücretsiz bir MMORPG oyunudur.

Oyunun hikayesinde de belirtildiği üzere oyunda 3 farklı ırk var. Bunlar Gaia, Deva ve Asura. Her ırk kendi içinde 3 farklı sınıfa ayrılıyor.

Oyunda çok basit bir istatistik sistemi kullanılmış. Oyunu oynadıkça herşeyin otomatik olarak işlendiğini göreceksiniz. Çünkü özelliklerin dağılımı seçtiğiniz sınıfa göre otomatik olarak yapılıyor. Sevieler içinse iki sistem geliştirilmiş. Birincisi kendi seviyeniz, ikincisi ise sınıf seviyeniz. Daha detaylı anlatmak gerekirse; bir yeteneğin aktif hale gelebilmesi için belirli sayıda sınıf puanı gerekiyor. Görevleri yaparken toplayacağınız bu sınıf puanları ile istediğiniz yetenekleri aktif hale getiriyorsunuz. Üstelik oyundaki görevlerin yapımı kolay ve görevler sonunda elde edilen ödüller de oldukça tatmin edici. 25. seviyeye kadar görevlerle seviye atlayabiliyorsunuz ancak bu noktadan sonrası görevler yükselmenize yetmiyor. Artık kendinize parti aramalı ve zindanlara girmelisiniz. Bu size hem eşya hem de tecrübe olarak geri dönecek. Bazı görevler ise büyük boss’ları öldürmenizi gerektiriyor. Bunu ise sadece partiye katılarak yapabilirsiniz.

Biraz da oyundaki pet sistemini tanıyalım. 10. seviyeden sonra NPC \’den alacağınız boş yaratık kartlarına, görevler yaparken öldürdüğünüz yaratıklardan istediğinizi hapsedebiliyor ve böylece o yaratığı bir süre sonra hapsettiğiniz o karttan çıkarıp yanınızda savaştırabiliyorsunuz. Yaratıkları kullanmak tüm sınıflar için geçerlidir. Ayrıca yaratıklarınızın da seviyeleri var ve geliştikçe yeni özellikler kazanıyor.

Eşya geliştirme sisteminden bahsetmek gerekirse iki çeşittir. Bunlardan birincisi ve en sağlıklısı NPC yoluyla yapılan geliştirmeler. Eşyanın seviyesini para vererek yükseltebiliyorsunuz. Bu sistemde eşyanın yanma riski bulunmuyor. İkincisi ise küpleri kullanmak. 3 çeşit küp var: Defans küpleri, güç küpleri ve yetenek küpleri. Bu küplerle eşyalarınıza ekstra özellik ekleyebiliyorsunuz ancak +5 \’den sonrası tehlikeli olmaya başlıyor. Çünkü eşyalarınızın yok olma riskleri bulunuyor.

Oyun grafikleri konusunda şunu söyleyebiliriz: Karakter modellemeleri oldukça iyi fakat çevre modellemeleri ve efektler oldukça etkileyici. Özellikle şehir içi tasarımlar göz alıcı ve parlak.

Rappelz içindeki en güçlü ve bir o kadar da nadir bulunan yeni bir yaratık: Beyaz Ejderha. Çok iyi oyuncular, bu yaratığı yakalama şansına sahip olabilirler. Yeni yaratıklardan bir diğeride üç başlı köpek. Yerinden derinliklerinden geliyor. Bu güçlü köpek 3. seviyeye ulaştığında oyunculardan daha büyük bir yapıya bürünüyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et