WordPress

WordPress Kalıcı Bağlantıları Düzenleme

Blog sitemizi kurduk. Herşey hazır fakat kurulumdan sonra yapılması gereken önemli bir ayar var: Kalıcı bağlantı ayarları.

Kalıcı bağlantı ayarları hem SEO hem Google hem de kullanıcılar için önemli. Bu yüzden WordPress tarafından tavsiye ediliyor.

Kurulumdan sonra yazdığımız yazılar şu şekilde oluyor:

http:/localhost/wordpress/?p=150

Kalıcı bağlantıları düzenlediğimizde ise sitemizdeki yazılar şu şekilde olacaktır:

https://www.bulanca.com/wordpress/yazi-ismi.html

Gördüğünüz gibi sayılar yerine konu başlığını içeren veya konu içeriğini belirten açıklayıcı linkler şeklinde düzenleyebiliriz.

Bu sayede arama motorları sitenizi daha kolay indeksleyecek ve sitenizin daha çok trafik almasını sağlayacak. Google yapılan aramalar için sonuç sayfasını oluştururken, aranan kelimeleri içinde barındıran sitelere öncelik tanıyarak daha üst sıralara yerleştirdiğini artık biliyoruzdur.

Kalıcı bağlantılarımızı değiştirmek için “Kalıcı Bağlantılar” bölümünde verilen örneklerden birisini seçebilir veya seçtiğimiz bağlantı tipinde değişiklik yapabiliriz.

Arama motorları daha çok sade ve kısa kalıcı bağlantıları ön plana çıkarıyor. Çünkü bu şekildeki bağlantılar arama motoru dostu olarak nitelendiriliyor. Google‘da aynı şekilde sade bağlantıları daha çok sevmekte ve ön plana çıkarmaktadır. Google mühendislerinden Matt Cutts’ın da tavsiyeleri bu yöndedir. Yani,

/yıl/ay/yazi-ismi/ yerine,

/kategori/yazi-ismi/

gibi bir kalıcı bağlantının olması daha uygundur. Bu şekilde bir link yapısı oluşturmak için “Kalıcı Bağlantılar” bölümünde “Özel Yapı” seçeneğinin karşısındaki kutucuğa /%category%/%postname%/ yazmamız gerekiyor.

Gerekli ayarları yapıp, kalıcı bağlantıları kaydettikten sonra WordPress otomatik olarak .htaccess dosyasını güncelleyecektir. Fakat dosya yazma izni verilmemiş ise bu düzenlemeyi elle yapmanız gerekekiyor.

WordPress güncelleme işlemini yapamadığı zaman sayfanın alt kısmında bize bir kod verir. Bu durumda kodu kopyalarak WordPress kurulum dizininde bulunan .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin ve düzenleyin.

HTACCESS DÜZENLEME

Eğer sunucunuza .htaccess dosyası yoksa siz oluşturabilirsiniz. Notepad gibi bir metin düzenleyicisini açarak aşağıdaki kodları yapıştırın ve “.htaccess” olarak kaydedin:

[php]
# BEGIN WordPress

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress
[/php]

Bu işlemden sonra linkleriniz, seo uyumlu olarak düzenlemiş olacak. Kolay gelsin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et