23 Eylül 2023
Genel

İnternet Sitesi Olmayan Şirket Yöneticisine Hapis

\"TTK\"Yeni Türk Ticaret Kanunu\’na göre; her sermaye şirketi, bir internet sitesi açmak zorunda. Sitemi açmak da yetmiyor. Bu sitede şirketle ilgili \”çok özel ve sır\” niteliğinde birçok bilginin de paylaşılması gerekiyor. Bu zorunluluğa uymayanlara \”hapis\” cezası hem de \”adli para cezası\” var.

Yeni yasanın 1524. maddesine göre, internet sitesinde yayımlanacak içeriklerin bazıları şunlar:

– Şirketle ilgili olup, pay sahibini, küçük yatırımcıyı, alacaklıyı ve şirkette menfaati olan kişiyi ilgilendiren tüm bilgiler,
– Şirketin yıl sonu ve ara dönem finansal tabloları ile birleşme, bölünme bilançoları, özel amaçlarla çıkarılan bilançolar,
– Yönetim kurulunun yıllık raporu,
– Yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen her türlü paralar, temsil ve seyahat giderleri,
– Denetleme raporları,
– Her türlü çağrılara ait belgeler, raporlar ve yönetim kurulu açıklamaları,
– Tasfiyeye ilişkin ilanlar,
– Şirketçe kanunen yapılması gereken ilanlar.

Türk Ticaret Kanunu ile ilgili diğer kanunlarda veya idari düzenlemelerde, daha uzun bir süre öngörülmedikçe, şirketin internet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunulan tarihten itibaren \”en az 6 ay süreyle\” internet sitesinde kalacak. Aksi halde konuşmamış sayılacak. Finansal tablolar için bu süre 5 yıl olacak.

Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek.

Şu anda web sitesi saibi olan şirket sayısı 135.000 civarında olduğu biliniyor. Özellikle küçük ölçekli şirketlerin %90 ının ise bir web sitesi yok.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın