Teknoloji

Musk, Beyinleri İnternete Bağlamayı Hedefliyor

Elon Musk’ın Neuralink girişimi, gelecek yıldan başlayarak beyinleri internete bağlamayı hedefliyor. Bunu Neuralink’in cerrahi robotu yapacak. Bu robot prototip, süper ince, esnek elektrot şeritlerini beyne yerleştirmek için tasarlanmıştır.

Elon Musk, girişimin insanları yapay zeka ile birleştirme vaadine sahip olduğunu söyleyerek, beyin arayüzü geliştiren Neuralink üzerindeki perdeyi kaldırdı.

Neuralink

Daha yakın bir gelecekte, Neuralink’in daha somut ama iddialı hedefi, felç veya beyin bozukluğu olan kişilerin akıllı telefon uygulamalarını kontrol etmelerine veya motor fonksiyonlarını geri kazanmalarına olanak tanıyan bir sistem geliştirmek.

Şirket, yüzlerce esnek, fiber benzeri nöral implant aracılığıyla, şu anda mümkün olandan çok daha yüksek veri aktarım hızlarına izin veren dikiş makinesi benzeri bir cerrahi robot aracılığıyla beyne elektrotlar yerleştirmeyi hedefliyor. Ek olarak, polimer ipliklerin esnekliği, daha sert arayüz tasarımlarına kıyasla yumuşak ve sürekli değişen dokularda daha kolay olacak.

Şimdiye kadar sistem fareler ve maymunlar üzerinde test edildi. Ancak Musk ve ekibi, insan gönüllülere yerleştirmeye başlamayı umduklarını söylüyor. 

Yine de, Tesla Motors ve SpaceX’in milyarder CEO’sunun, şirketin San Francisco’daki California Bilimler Akademisi’ndeki canlı yayın açılışında açıkladığı gibi, ilerleme yavaş olacak.

Şirketin ilk sunumu, beyin anatomisinde yapılacak iş veya sinyallerin etkili bilgisayar komutlarına dönüştürülmesiyle karşılaştırıldığında, daha çok arayüz donanımındaki gelişmelere odaklandı. 

Musk, “İmplant edilebilir veya herhangi bir tür cihaz için FDA onayı almak oldukça zordur ve bu, çözdüğümüz sorunları kademeli olarak artıracağımız yavaş bir süreç olacak” dedi.

Daha önce robotik bulut tabanlı laboratuvar hizmet sağlayıcısı Transcriptic’i kuran Başkan Max Hodak’a göre, 2017’de piyasaya sürülen şirket, insan çalışmalarını veya onayını sürdürmek için henüz yasal süreci başlatmadı. Şu anda Neuralink, bilimsel ve akademik ortaklıklar yoluyla araştırma yardımı alıyor ve yeni personel çekmek için çalışıyor.

Musk, nihai hedeflerinin Lazik göz ameliyatı kadar yaygın, seçmeli ve düşük riskli bir prosedür geliştirmek olduğunu ve insanların zihinsel olarak internete bağlanmasına izin vermenin medeniyet düzeyinde bir zorunluluk haline gelebileceğini söyledi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et