Apple WWDC 2016 Etkinlik Tarihi Belli Oldu

Apple‘ın geliştiriciler konferansı Worldwide Developer Conference (WWDC 16) etkinliğinin bu yıl yapılacağı tarihi belli oldu. İşte Apple WWDC 2016 etkinliğinin tarihi!

13 Haziran tarihinde San Francisco’da gerçekleşecek ve 17 Haziran tarihinde ise sona erecek.

Bu yıl düzenlenecek olan Apple WWDC 2016 etkinliğinin tarihi, sesli asistan Siri tarafından açıklandı. Siri, bir kullanıcının WWDC etkinliğini sorması üzerine etkinlik tarihi öğrenilmiş oldu.

wwdc 2016 ne zaman

Apple, her yıl düzenlediği WWDC yani Dünya Geliştiriciler Konferansı etkinliğinde geliştirici odaklı yeniliklerini tanıtarak, uygulama geliştiricileri yeni teknolojiler hakkında bilgilendiriyor.

Her yıl olduğu gibi tekrar San Francisco’da gerçekleşecek olan etkinlikte, geliştiriciler iOS ve OS X’in geleceği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak üzere bir araya gelecek.

OS X için isim değişikliğine gidilmesi planlanıyor. Farklı cihazları için işletim sistemlerinde iOS, tvOS ve watchOS isimlerini kullanan Apple’ın, Mac işletim sisteminide aynı kalıba yerleştirerek MacOS olarak adlandıracağı belirtiliyor.

Bir çok yeniliğin tanıtılacağı etkinlik yıldızı ise Apple’ın akıllı asistanı Siri olacağı tahmin ediliyor.

wwdc

WWDC 2016 Etkinliğinde Beklenen Yenilikler

Siri

Bu yıl ki konferansta Siri platformunun gövde gösterisi yapması bekleniyor. İlk olarak Siri sanal asistanının, üçüncü taraf yazılım geliştiricilere de açılması ve Uber, Spotify, Dominos gibi uygulamaları doğrudan kontrol edebilmesi mümkün olacak. Böylece Siri, mobil cihaz üzerinde de olsa Amazon Alexa gibi rakiplerin karşısına çıkmış olacak.

Diğer taraftan Siri sanal asistanının Mac bilgisayar sistemlerine entegre edileceği uzun süredir konuşuluyor ve bazı sızıntılar da mevcut. Her zaman açık özelliği ile, Mac sistemlerinde istediğiniz anda sanal asistanınıza erişebileceksiniz.

Apple Music

Bugüne kadar biraz kullanıma yönelik zorluklar taşıdığı için eleştirilen Apple Music, yeni sürümde önemli değişikliklere uğruyor. Platformun yeni tasarımı, daha kolay kullanım ve erişim odaklı olacak. Siyah-beyaz bir arayüz üzerinde, albüm kapaklarının daha fazla öne çıkarılacağı ifade ediliyor. Ayrıca sanatçıların bir sosyal ağ oluşturması için geliştirilen Connect özelliği de kaldırılıyor. Bildirimler, sanatçıların kendi sayfalarından yapılacak.

Apple Pay

Mobil ödeme sektöründeki en önemli oyunculardan birisi olan Apple Pay, halen kısıtlı bir bölgede faaliyetlerini sürdürüyor. Apple’ın konferansta Avrupa ağırlıklı olarak yeni banka ve ülke açılımlarını duyurması bekleniyor. Ayrıca web üzerinden Apple Pay ile ödeme imkanı ve zayıf da olsa iMessage üzerinden para gönderebilme iddiaları mevcut.

iOS

Milyarlarca cihaz ile mobil dünyanın ikinci büyük ekosistemi olan iOS, bu yıl tasarım olarak büyük değişikliklere uğramıyor. Siri ve Apple Music güncellemeleri dışında; Fotoğraflar uygulamasına gelişmiş düzenleme araçları eklenmesi, elden geçirilmiş ikonlar ve herhangi bir uygulamada Mail uygulamasından hatırladığımız işaretleme özelliğinin getirilmesi bekleniyor.

Kaynaklar:
http://www.donanimhaber.com
http://shiftdelete.net

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın