Eğitim

Ankara Valiliği’nden Son Dakika Uzaktan Eğitim Kararı

Ankara Valiliği dün olağanüstü İl Hıfzıssıhha Kurulu ile toplandı. İl Hıfzıssıhha Kurulu, 5 Nisan Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni önlemleri açıkladı. Yeni önlemler ile son dakika uzaktan eğitim kararı alındı.

Koronavirüs salgını yurdun her yerinde etkisini artırmaya devam ediyor. Ankara Valiliği ise Vali Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanma kararı aldı. Şehirde uygulanacak yeni kurallara karar verilmesi için toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 5 Nisan 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni kararları açıkladı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun açıkladığı kararlar, eğitim-öğretim ve toplumsal etkinlikleri içeriyor. Kurul, ilde özellikle son bir hafta içinde ve genç nüfustaki COVID-19 vaka sayılarındaki yükselişle birlikte yeni ek tedbirler alınmasına karar verdi. Oy birliğiyle alınan ek tedbirler, Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamayı okumak için göz atın.

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

Eğitim-Öğretim ile ilgili alınan kararlar

 • Okul öncesi eğitim kurumlarında ve özel eğitim okullarında tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edilecek.
 • Birleştirilmiş sınıflı okullarda ve kırsal mahalle ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edilecek.
 • Destekleme ve yetiştirme kurslarında, yüz yüze eğitime devam edilecek.
 • İlkokullarda eğitimin 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim şeklinde devam edilecek.
 • Ortaokullarda 5,6,7. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek.
 • Ortaokul 8. sınıfların haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam edilecek.
 • Lise hazırlık, 9,10,11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecek.
 • 12. sınıfların seyreltilmiş gruplar hâlinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitime devam edilecek.
 • Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okulu ve sınıfları tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecek.
 • Okullardaki sınav uygulamaları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvim doğrultusunda gerçekleştirilecek.
 • Yüz yüze eğitime katılım, veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecek.

Toplumsal etkinlikler

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelinecek her türlü etkinliklerin kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak

 • sadece hafta içi günlerde yapılabilmesine
 • sokağa çıkma yasağının uygulanacağı hafta sonlarında etkinlik tarihi ilgili makamlara daha önce bildirilmiş toplantılar da dahil olmak üzere yapılmamasına karar verildi.

Ayrıca yukarıda belirtildiği şekilde kişilerin bir araya gelmesine neden olacak her türlü etkinliğin Valilik veya Kaymakamlıklara bildirilmesi istendi ve etkinliklerde belirlenen kurallara ve kişi ve alan sınırlamalarına riayet edilip edilmediğinin denetim ekiplerince kontrol edileceği açıklandı.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et