Eğitim

İşte Yeni Not Sistemi

Uzaktan eğitim süreci hakkında kritik gelişme! Özel yeni not ve karne sistemi nasıl olacak? Detaylar yazının devamında…

MEB’in aldığı karar ile bu eğitim öğretim pandemiden dolayı özel bir uzaktan eğitim süreci yaşandığı için karne ve not sisteminde de değişiklikler olacak. Türkiye’de milyonlarca öğrenci bu sene pandemi sebebiyle yüz yüze eğitim alamasa da karne heyecanını yaşayacak. Uzaktan eğitimle geçen bir uzun bir sürenin ardından öğrenciler, notlarını bu yeni sistemde neye göre alacaklar?

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim 31 Aralık’a kadar devam etmesi öngörülmüştü. Fakat son alınan karar ile uzaktan eğitim tarihi 22 Ocak 2021’e ertelendi. Öğrenciler ilgili tarihe kadar yüz yüze eğitim almayacak. Yani 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk yarıyılı neredeyse çevrimiçi uzaktan eğitimle tamamlanmış olacak.

Öğrenciler karnelerini 25 Ocak 2021’de alacak. Bu eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yapılacak ara tatilin de eklenmesiyle yarıyıl tatili öğrenciler için 3 hafta olacak.

İkinci dönem ise 15 Şubat 2021’de başlayacak. Öğrencilerin karneleri nasıl düzenleneceği hususu ise netleşti. Ders notlarının nelere göre belirleneceği, sınavlar nasıl yapılacağı hakkında detayları inceleyelim.

Ortaokul ve liselerde birinci dönem temel derslerden girmiş oldukları sınav puanları geçerli olacak. Ayrıca varsa performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacak. İlkokullarda ise sınav yapılmayacak. Karne notları çevrimiçi canlı derslere katılım ve performans ödevleri üzerinden verilecek.

crop black woman writing on paper near unrecognizable ethnic girlfriend
Photo by Zen Chung on Pexels.com

İLKOKULLARDA

1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda ilk dönem sınav yapılamayacak. Karne notları ders etkinliklerine katılım, proje ve performans etkinliklerine göre belirlenecek.

ORTAOKULLARDA

1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda ilk dönem sınav yapılamayacak. Karne notları ders etkinliklerine katılım, proje ve performans etkinliklerine göre belirlenecek.
Ortaokulda bir dersten bir sınav yüz yüze gerçekleştirilecek. Sınav tarihi öğrencilere 1 hafta önceden duyurulacak. Sınavlar sadece temel derslerden olacak.
Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, temel dini bilgiler dersi ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin notları, ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.
Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2’den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.

LİSELERDE

Karne notları her bir derse ilişkin bir sınav puanı ile performans çalışmalarının puanlarına göre belirlenecek.
Her dersten bir sınav yüz yüze olacak.
Günde 3 sınav hazırlanabilecek.
Performans çalışmaları yüz yüze, çevrim içi veya e-posta gibi diğer elektronik ortamlarda yapılabilecek.
Sınavlar gruplar halinde, hijyen kuralları ve sosyal mesafe gözetilerek okullarda gerçekleştirilecek.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: