Arduino

Arduino ile Tek LED Yakma

Arduino ile çalışmaya başlarken ilk yapılan uygulama genellikle led yakıp söndürmedir. Bu ilk en basit uygulama için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını inceleyelim.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino Uno Kartı
  2. BreadBoard
  3. LED (1 adet)
  4. 220ohm veya 330ohm Direnç (1 adet)
  5. Jumper kablolar

AÇIKLAMA

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi LED iki bacaktan oluşur. Uzun bacak (anot) yani artı (+) bacak, kısaca bacak (katot) yani eksi (-) bacaktan oluşur. Devremize ledi bağlarken bu bilgilere göre bağlamamız gerekiyor. Bu bilgilere göre ledi, breadboarda takıyoruz. Ardından direncin bir bacağını ledin + (Anot) bacağına, diğer – (Katot) bacağını breadboarda takıyoruz. Arduino kartımızın GND ucundan aldığımız çıkışı Ledin Eksi (-) bacağına, 2 numaralı pininden aldığımız çıkışı ledin Artı (+) ucuna takıyoruz. Devremizi, Arduino kartımıza yükleyip çalıştırıyoruz.

İŞLEVİ

Sürekli olarak LED, 1 saniye aralıklarla yanıp söner.

DEVRE ŞEMASI

tek led yakma
Arduino Tek LED Yakma kodları

Arduino ile tek LED yakma uygulamasını döküman (PDF) olarak indirin:

indir
134KB

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et