Windows

Windows’u Daha Hızlı Başlatmak

Windows XP, Kayıt defterindeki “Prefetch” fonksiyonu sayesinde açılışta daha hızlı başlayabilir. Fakat bu özellik kurulu programlar üzerinde etkisini göstermiyor. Bu nedenle Microsoft “Prefetch” fonksiyonunu Vista için daha da geliştirdi. Yeni “Superfetch” fonksiyonu sık kullandığınız uygulamaları dikkate alarak sistem açılışında hafızada işleyerek otomatik olarak yüklüyor. Böylece programlardan birine ihtiyaç duyduğunuzda daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabiliyor.

Superfetch” standart bir Windows kurulumundan sonra mükemmel bir şekilde arka planda çalışmaya başlıyor. Fakat buna rağmen çalışıp çalışmadığını kontrol etmekte fayda var. Bunun için:

Windows XP de BAŞLAT menüsünü açarak “Çalıştır…” seçeneğine tıklayınca açılan komut satırına “regedit” yazın ve Açılan Kayıt Defteri Yöneticisi’nden “HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\CurrentControlSet\\Control\\SessionManager\\MemoryManagement\\ PrefetchParameters” anahtarını bulun. Sağ taraftaki pencerede “EnablePrefetcher” adındaki girdi üzerine çift tıklayarak değerini kontrol edelim. Eğer girdinin değeri “3” ise her şey yolunda demektir. Yani Prefetcher sizin için Windows’u ve uygulamaları daha hızlı çalıştırıyor. Eğer değeri “0” olarak atarsanız “Prefetch” fonksiyonu tamamıyla çalışmayı durduracaktır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et