Windows

Görev Çubuğunda Daha Fazla Alan

windows

Görev çubuğu üzerinde daha fazla alan edinebilirsiniz. Biliyoruz ki pencerelerle çalıştığımızda görev çubuğu üzerinde alan kısıtlı olduğu için Windows birbirleriyle ilişkili pencereleri gruplayacaktır. Bir programdan diğerine ulaşmaya çalıştığınızda ise önce o programın bağlı olduğu gurubu bulup ardından üzerindeki ufak ok işaretine tıklayarak grubun açılmasını sağlamalısınız. Üstelik içinden bir de doğru programı bulmanız gerekiyor. Bu işlem karmaşık ve zaman yönünden bizi sıkabilir. İşte daha fazla alan kazanmak için, Kayıt defterine ekleyeceğimiz bir girdi ile Windows, program pencerelerini görev çubuğu üzerinde sadece simge olarak görüntüleyecektir.

Eğer sembollerin hangi programı ifade ettiğini biliyorsanız, görev çubuğunda program isimlerinin yazıyla gösterilmesine gerek duymayacaksınız. O zaman yazı kısımlarını bertaraf ederek butonları küçülterek minimum genişliği kullanmak mantıklı olacaktır. Bunun için:

Öncelikle BAŞLAT > Çalıştır seçeneklerine tıklayarak komut satırına “regedit” yazarak Kayıt Defteri Yöneticisi ‘ni çalıştırın. Sol taraftaki ağaç yapısı şeklinde bulunan girdilerden “HKEY_CURRENT_USER\\Control Panel\\Desktop\\WindowMetrics” anahtarını bulun. Ardından “Düzen > Yeni > String (Dize Değeri)” yolunu izleyerek “MinWidth” adında bir girdi oluşturun. Oluşturmuş olduğunuz girdinin üzerine çift tıklayarak değerini “-270” olarak atayın. Şimdi “Dosya > Çıkış” yolunu izleyerek kayıt defterinden çıkabilirsiniz.  Artık görev çubuğunuz daha kullanışlı ve daha fazla sembolü göstermeye hazır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et