Windows

Windows 8: Değişim Vakti

\"windowsWindows 8 \’le ilgili tartışma yaratan noktalardan biri, DVD oynatma özelliğinin kaldırıl­mış olması Windows 8\’de DVD film izlemek isterseniz ek ücret ödeyerek Windows Media Center\’ı satın almanız veya başka bir yazılım yükle­meniz gerekecek. Bizce bu ge­lişme mantıklı, çünkü Windows RT\’ın hedeflediği tab­let, netbook, ultrabook gibi cihazlar zaten DVD sürücüsü içermiyor. Araştırmalara göre Windows 7 kullanıcılarınınsa sadece %6 \’sı bu özelliği kulla­nıyor. Microsoft, işletim siste­mine DVD çözücülerini eklerse her kurulum için 2 $ ödemek zorunda ki bunları kaldırarak Windows\’un maliyetini düşürüyor.

Windows 8 \’in modern arayüzü (eski adıyla Metro arayüzü), Microsoft un en çok vurguladığı yeniliklerden biri. Modern arayüz uygulamaları tam ekran çalışan ve belli bir tasarım felsefesine sahip, dokunmatik ekranlarda çok ra­hat çalışacak uygulamalar. Ne yazık ki aynı rahatlık masaüs­tü bilgisayar için geçerli değil.

Windows 8 testlerinde modern uygula­maların, masaüstü bilgisayarlarında kullanıcıları daima yavaşlattığını ve verimi artırmadıkları söylenebilir. Neyse ki klasik masaüstünü aynen kullanma­ya devam edebiliyoruz. Klasik masaüstünün bir kenarına modern arayüz uygulamalarını sabitlemek mümkün. Benzer şekilde, tam ekran uygulamanın yanına da sabitleme yapılabilir. Klasik masaüstünde, Windows 7\’den aşina olduğumuz Aero cam te­ması artık yok. Aero şık görünüyor ama gereksiz yere performans kaybına yol açıyordu. Windows 8 \’de daha keskin köşeler  daha düz renkler var. Saydamlık efektleri, yerini canlı pastel tonlara bırakıyor.

\"Win8\"

En popüler sürüm olacağını düşündüğümüz Windows 8 Pro\’nun ABD fiyatı 70$ olarak açıklandı. Eski işletim sistemleri de 40$ karşılığında Windows 8 \’e yükseltilebilecek. Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro\’yu sadece 79TL\’ye indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7 \’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL\’ye Windows 8 Pro\’yu indirebiliyorlar.

Kaynak: PCnet

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın