Windows

En İyi Bedava Masaüstü Araçları

\"masaustuWindows masaüstünüzü geliştirmek, genişletmek ve güçlendirmek istiyorsanız bu araçlar tam size göre. Sizler için en iyi bedava masaüstü araçları araştırdık ve derledik.

Q-DIR

Eğer kendinizi zamanınızın çoğunu Windows Gezgini’nde aynı klasörler arasında dolaşırken bul uyorsanız, Q-Dir’e veya geliştiricilerinin ona verdiği isimle Quad Explorer’a bir göz atın. Gezgin dört bölme halinde karşınıza geliyor, böylece üç bölmeyi sürekli kullandığınız klasörlere ayırırken kalan bölmeyi de genel gezinti için kullanabilirsiniz. Q-Dir ayrıca birçok ek özellik de içeriyor. Örneğin bir dosyanın içeriğini metin dosyası olarak kaydetmek çok kolay. Ayrıca program istediğiniz gibi yapılandırılabilir. Bunun yanında araç yükleme gerektirmiyor, yani Q-Dir’i her yerde çalıştırabilirsiniz.

\"q-dir\"

 

TIMER

Bazen ekran üzerinde saat tutabilmek çok faydalı olabilirdi ama ne yazık ki Windows bunu kolaylaştırmanın kolay bir yolunu içermiyor. Timer programı kullanıcıya çok basit bir kronometre aracı sunuyor:

Pencereye ilk tıklamanız ile başlayan, bir daha tıkladığınızda duran, kullanımı oldukça kolay bir araç. Sağ tıkladığınızda ekrandaki süreyi kopyalamak da mümkün. Üstelik tüm dosyanın boyutu sadece 4 KB.

 

UNDOCLOSE

Yanlışlıkla bir tarayıcı penceresini kapattığınızda genelde geri açmak oldukça kolaydır. Peki, bunu Windows masaüstünde de yapmak istemez miydiniz? Tek yapmanız gereken UndoClose aracını yüklemek. Bu küçük program arka planda çalışarak kapattığınız pencereleri ve uygulamaları not eder. Eğer bir şeyi yanlışlıkla kapatırsanız tek yapmanız gereken [Ctrl]+[Shift]+[A] tuşlarına basmak. Eğer bir uygulamayı kapattıysanız [Ctrl]+[Shift]+[A] son kapattığınız uygulamayı açacaktır. Gerçekten zaman tasarrufu sağlayan bir araç. İsterseniz Settings bölümünden bu tuş kombinasyonlarını değiştirebilirsiniz.

\"UndoClose\"

 

MY DAILY WALLPAPER 4.50

Standart Windows duvar kağıtlarından sıkıldıysanız My Daily Wallpaper aracı sizin için DeviantART, SuperbWallpapers, National Geographic, chanArchive, Desktoppr gibi popüler grafik sitelerinden sizin sevdiğiniz türlerde (soyut görseller, hayvanlar, yer şekilleri vb.) duvar kağıtlarını otomatik olarak indirebilir. Programı birkaç saatte bir veya her Windows oturumunda size yeni bir duvar kağıdı gösterecek biçimde ayarlayabilirsiniz. Programın yüksek kalitede 300.000’den fazla resmi aklında tuttuğu düşünüldüğünde muhtemelen hiç sıkılmayacaksınız. Ayrıca bu araç, 600 KB’dan biraz fazla yer işgal ederek sistem kaynaklarınızdan da fazlaca beslenmiyor.

\"MyDailyWallpaper\"

 

INFOBAR

lnfoBar’ı kurduğunuzda, bilgisayarınızda içinde pek çok farklı bilgiye ulaşabileceğiniz bir durum çubuğunuz olacak: tarih, saat, işlemci kullanımı, serbest RAM, güç durumu (elektrik veya p11), sistemin çalışma süresi, IP’niz ve MAC adresiniz, güncel hava durumu (ve 5 günlük tahmin) hatta güncellenen bir Reuters manşetleri bölümü (ki bu haber bölümünü istediğiniz başka bir RSS akışına da bağlayabilirsiniz). Tabii bu sadece başlangıç. Program sayesinde basit bir metin düzenleyiciye, bilimsel hesap makinesine, renk seçiciye, bir ekran büyütecine ve teknik kullanımlar için daha birçok küçük araca da kavuşmuş oluyorsunuz. Sistem kaynaklarından küçük bir harcamayla masaüstünüzü güçlendirecek harika bir yol.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın