Windows

Dosyaları Ve Yazıcıları Ağınızda Paylaşın

\"PaylaşımınPaylaşımın temeli, klasörleri ve mevcutsa tek bir bilgisayara bağlı USB yazıcınızı paylaşmak için bilgisayarınızı yapılandırmaktır. Eğer ağınızdaki tüm bilgisayarlar Windows 7 ile çalışıyorsa bahsettiğimiz temel gereklilikler kolay ve hızlı bir şekilde sadece Ev Grubu’nu yapılandırarak oluşturulabilirsiniz.

İlk defa bilgisayarınızı kurduğunuzda veya Windows 7’yi yüklediğinizde bir Ev Grubu kurmak veya Ev Grubu’na katılmak için yönlendirileceksiniz, ancak isterseniz sonradan da Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni kullanarak bir grup oluşturabilirsiniz. Ev Grubu’nuzun o anki durumunu görüntülemek için bildirim alanındaki Ağ Bağlantıları simgesine tıklayıp Ağ Bağlantıları ve Paylaşım Merkezi’ni açın. Eğer “Oluşturmaya hazır” bağlantısını görüyorsanız, ağınızda tanımlanmış bir Ev Grubu oluşturulmamış demektir. Eğer “Katılmaya hazır” bağlantısı görüyorsanız, bu da ağınızda bir Ev Grubu olduğunu fakat henüz ona katılmadığınızı gösterir.

\"ev

Buradan itibaren bir Ev Grubu oluşturmak gayet basit: “Oluşturmaya hazır” bağlantısına ve ardından “Ev grubu oluştur”a tıklayın. Ulaştığınız seçeneklerden; yazıcılardan, fotoğraflara, dosyalara, müzik ve video kitaplıklarına kadar ne paylaşmak istediğinizi seçin ve İleri deyin. Saniyeler içinde Ev Grubunuz oluşacak ve ağınızdaki diğer bilgisayarlara ulaşmak için size gereken şifreye ulaşacaksınız. Bu gruba ulaşmak için ağdaki diğer bilgisayar kullanıcılarının Ağ Bağlantıları ve Paylaşım Merkezi’nde “Katılmaya hazır” linkini kullanmaları gerekir. Daha sonra kullanıcılar ne paylaşacaklarını seçip gerekli parolayı girerek gruba dâhil olabilirler. Anlatılanlar yapıldıktan sonra her kullanıcının paylaştığı kitaplıklara herhangi bir klasör penceresinden ulaşabilirsiniz, sol bölmedeki Ev Grubu alanına bakmanız yeterli. Adı görünen kişisel bilgisayara tıklayarak paylaşılan içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayarlar tamamlandıktan sonra ağınızdaki herkes paylaştığınız kitaplıklardaki içeriği okuyabilir veya o içeriğe ek yapabilir. Yani paylaşılan alanda dosya oluşturabilir, silebilir veya olan dosyalar üzerinde oynama yapabilirler. Dışarıdan gelen ziyaretçilerin sadece belirlediğiniz klasörlere ulaşmasını, yani sadece görüntüleyebilmelerini istiyorsanız Başlat> Bilgisayar> Kitaplıklar bölümüne gidin. İşlem yapmak istediğiniz kitaplığa sağ tıklayın ve paylaşma ayarlarını “Bununla paylaş > Ev Grubu (Okuma)” olarak değiştirin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Dosyaları Ve Yazıcıları Ağınızda Paylaşın

  • webmaster forumu

    Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et