Teknoloji

Ev Ağında Paylaşım Deneyimi Yaşayın

\"windowsBilgisayarınızı ve ağınızı kullanarak, internet bağlantınızdan çok daha fazlasını paylaşabilirsiniz.

Günümüzde çoğu insanın birden fazla bilgisayarı veya mobil cihazı ve en azından bir internet bağlantısı bulunuyor. Eğer bu sizin için evde ağ kullanımı adına son noktaysa, paylaşımın aslında ne kadar verimli olabileceğini öğrenme zamanı geldi demektir.

En temel düzeyde, paylaşım, belli klasörlerin içeriğinin bir kişisel bilgisayar üzerinden diğerlerine açılmasını içerir. Böylece kullanmak için paylaşıma açtığınız klasör sizin sabit diskinizde olduğu ürece, veriyi USB belleklerle veya e-posta yoluyla taşımak yerine paylaşılmış klasöre gidip veriyi oradan alabilir veya oraya istediğiniz veriyi kolayca koyabilirsiniz.

Ayrıca aynı şekilde yazıcıları da paylaşabilir, tek bir aygıtı herkesin ulaşım ve kullanımına açarak maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Dosya ve yazıcı paylaşımı, paylaşımın en temel adımlarıdır ve Windows 7, Ev Grubu adı altında tüm bu fonksiyonları bir araya toplayarak her şeyi eskisinden daha kolay hale getiriyor.

Peki ya doğrudan yönlendiricinize (router), ağa bağlı sabit disk de diyebileceğimiz harici bir sabit disk (NAS) bağlamaya ne dersiniz?

Bunu yaparak evde sizin ev ağınıza bağlı olan herkesin kendi bilgisayarından ulaşabileceği tek bir sabit
disk oluşturmayı başarabilirsiniz.

Peki, neden paylaşım deneyiminizi ev ağıyla sınırlandırıyorsunuz ki? Microsoft SkyDrive’ın interneti kullanarak dosyalarınızı eşitlemenizi ve yedeklemenizi nasıl sağladığını anlatmanın yanı sıra SkyDrive’da depoladığınız bir Office belgesi üzerinde ortaklaşa çalışmak için başkalarını nasıl davet edeceğinizi ve nasıl birlikte çalışabileceğinizi de göstereceğiz.

En iyiyi de sona sakladık: medya paylaşımı. Windows, kişisel bilgisayarınızı tam teşekküllü medya sunucusuna çevirecek tüm araçları içermekte. Oluşturduğunuz bu sunucuyla oyun konsolunuzdan, mobil cihazınızdan veya akıllı televizyonunuzdan sabit diskinize depolanmış videolarınıza, müziklerinize ve fotoğraflarınıza ulaşabileceksiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et