Windows

Windows 7 ile Enerji Tasarrufu

windows 7 güç tasarrufuWindows 7, özellikle dizüstü bilgisayarlarda ENERJİ TASARRUFU açısından çok iddialı bir işletim sistemi. PİL KULLANIM SÜRESİNİ fark edilebilir oranda uzatabilecek ve birkaç lira tasarruf sağlayacak ipuçları sunacağım.

Güç tasarruf planı seçin

Windows 7 işletim sistemi yüklü dizüstü bilgisayarınızla yollara koyulacaksanız güçlü bir pile ihtiyacınız var demektir. Windows 7’nin çoğu özelliği tam bir enerji canavarı. Vista’da olduğu Windows 7’de de güç durumunu fark edilebilir oranda değiştirebilirsiniz. Windows 7, “Dengeli” ve “Güç tasarrufu” olmak üzere iki farklı enerji tasarruf seçeneği sunar. Dell gibi bazı bilgisayar üreticileri özel tasarruf planlayıcısı da sunabiliyor. Bilgisayarınızın çalışacağı güç tasarrufu türünü belirleyebilmek için; “Başlat/ Denetim masası/ Sistem ve güvenlik/Güç seçenekleri” yolunu takip edin. Son olarak açılan pencerede “Güç tasarruf” özelliğini seçebilirsiniz. Burada yer alan “Dengeli” enerji seçeneği ile enerji tüketimi performansını gerektiği durumda otomatik düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, işlemci performansı gibi donanımsal durumlar gözaltına alınacak. “Ek planları göster”  seçeneğinden ulaşabileceğiniz “Yüksek performans”, video izleme gibi işlemcinin yoğun kullanıldığı durumlarda seçebileceğiniz bir mod.

Plan ayarlarını düzenleme

Güç planı seçeneklerinden herhangi birinde güç ayarlarını değiştirebilmek için, “Plan ayarlarını değiştir” seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede bilgisayarınız pilde çalışırken ya da prize takılıyken kullanacağınız güç tasarrufu ayarlarını
göreceksiniz. Bu sayede ekran parlaklığı, ekranın ne zaman kapatılması gerektiği gibi  güç tasarrufu ayarlarını, bilgisayarınız pilde çalışıyorken ya da prize takılıyken, seçenekler altında ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz. Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pencerenin altında “Ekran parlaklığını ayarla” seçeneğini de göreceksiniz. Bu seçenek üzerinden bilgisayarınızı sadece bataryanız takılı kullanıyorsanız, daha çok güç tasarrufu sağlama amaçlı ekranı biraz daha karartabilirsiniz. Burada bulunan sürgüyü sağa ya da sola doğru ilerleterek ekran parlaklığını kişisel olarak belirleyin ve bilgisayarınızın pil ile çalışma süresindeki artışı gözlemleyin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et