iOS Platform Bileşenleri

\"iOS

iOS platform bileşenleri, uygulamalarınız oluştururken kullanacağınız şeylerdir. Uygulamanızı çalıştırırken cihaz üzerinde olan şeylerdir. Bunlar: Tools, Language, Frameworks ve Design Strategies.

Tools ise Xcode, Interface Builder, Instruments uygulamalarından oluşuyor.

TOOLS:

Xcode, tek bir yerde kod düzenleyebileceğiniz, oluşturabileceğiniz, debug edebileceğiniz, hepsi bir arada türünden bir uygulamadır. Diğer bir uygulama, çok fazla kod kullanmaya gerek kalmadan, kullanıcı arayüzünü grafiksel olarak çizebileceğimiz ve oluşturabileceğiniz Interface Builder \’dır. Aslında Xcode\’un sonraki versiyonu Xcode4 \’te bu iki uygulama birleştirilmiş durumda. Instruments diye adlandırılan, hafızanızı yönetebildiğiniz, hafızayı nelerin tükettiğini bulabildiğiniz ve uygulamanızın performansını analiz edebildiğiniz bir grup uygulama var. Bunlar gerçekten güçlü araçlar.

LANGUAGE:

Burada kullanılan programlama dili Objective C.

Bu, C \’nin bir üst kümesidir.

FRAMEWORKS:

Java gibi diğer dillerde de bu şekilde isimlendirilir. Bu çağırabileceğiniz bir kütüphane ya da bir paket gibidir. Bunlar, temel nesneler ve tonlarca framework var.

DESIGN STRATEGIES:

Değeri bilinmeyen ancak bu platform geliştirmenin önemli bileşenlerinden biri olan MVC yani Model View Controller, nesneye yönelik bir tasarım stratejisidir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın