WebMaster

Yeni İndexleme Sistemi: Caffeine

\"googleGoogle, resmi webmaster blogunda yeni indexleme sistemini duyurdu: Caffeine.

WebMaster arkadaşlar, bu konu ile ilgili çıkan haberleri mutlaka okumuşlardır. Fakat ingilizcesi yeterli olmayanlar için Google \’ın kendi sitesinde yaptığı açıklamanın tam Türkçe metin çevrimini yayınlıyorum.

Google kendi webmaster blogunda yaptığı açıklamayı birinci ağızdan okumanın daha sağlıklı olacağını düşündüm. Bu noktada önemli bir haberi tam anlamıyla öğrenmiş olacağız.

İşte Bulanca farkı ile metnin Türkçe Çevirisi:

Caffeine” adlı yeni web indexleme sistemimiz bugün tamamlandı. Caffeine, çok geniş web içeriğine sahiptir ve önceki indeximize göre web aramalarında %50 daha güncel sonuçlar sunar. Şu anda gerek haber gerekse blog yada forum yazıları olsun yayınlandıktan çok uzun bir süre sonra bunlarla ilgili linklere ulaşabiliyorsunuz.

Bizim gibi arama motoru tasarlayıcısı olmayanlar için biraz detay verelim; Google da arama yaptığınızda webde canlı arama yapmıyorsunuz. Bunun yerine ,bir kitabin arka kapağındaki listeye bakar gibi, Google’ın web indexi içinden arama yapıyorsunuz. İşte size bunun nasıl çalıştığına dair güzel bir örnek:

\"\"

Peki neden yeni bir indexleme sistemi geliştirdik? Webin içeriği sürekli genişliyor ve bu genişleme sadece boyut ve rakam bazında değil.Videolar, resimler, haberler ve güncellemeler ekleniyor. Ortalama web sayfaları daha zengin ve karmaşıklaştı. Ek olarak insanların aramadan beklentileri artmaya başladı. Artık arama yapanlar en güncel bilgiye ulaşmak istiyor yayıncılar da yayınladıkları bilginin bir an önce kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesini istiyor.

Hem webin gelişimini arttırmak hemde artan kullanıcı beklentilerini karşılamak için Caffeine’i geliştirdik. Aşağıdaki resimde eski index sistemi ve Caffeine çalışma sistemlerinin karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

Önceki indeximizin birçok katmanı var ve bunlardan bazıları diğerlerinden daha hızlı yenileniyor, ana katman ise birkaç haftada bir güncelleniyor. Eski indexin bir katmanını yenilemek için tüm webi analiz etmemiz gerekiyor, bu da bulunan web sayfasının görüntülenme süresini ciddi derecede arttırıyor.

Caffeine sayesinde webi küçük parçalar halinde analiz ediyoruz ve arama indeximizi global olarak sürekli güncelliyoruz.Yeni sayfalar ve bilgiler bulur bulmaz da direk olarak indeximize ekliyoruz. Bu da demek oluyor ki hiç olmadığı kadar güncel bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Yüzbinlerce sayfayı paralel olarak proses ettiği için Caffeine bize web sayfalarını çok geniş bir ölçekte indexleme fırsatı veriyor. Eğer bu bir kağıt yığını olsaydı her saniye 3 mil uzardı. Caffeine 100 milyon gigabyte yer tutarken hergün yüzbinlerce gigabyte yeni bilgi ekleniyor. Bu kadar bilgiyi depolamak için en büyüğünden 625.000 ipodunuz olması lazım ve bu ipodları ucuca eklerseniz 40 milden fazla uzunluğu olacaktır.

Caffeine’i geleceği düşünerek geliştirdik. Sadece yeni olmanın dışında, online bilgi büyümesini ölçekleyip hiç olmadığı kadar güncel bilgileri sunabilen, hızlı ve kapsamlı bir arama motoru yapabilmeyi mümkün kılan, sağlam bir kaynak oldu.

Türkçe Çeviri: Fuat Fahri TURAN

Orjinal Metin: Our new search index: Caffeine

Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

3 thoughts on “Yeni İndexleme Sistemi: Caffeine

  • Ali Furkan

    Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. Ayrıca blogunun içerik ve tasarımı gerçekten kaliteli tebrik ederim.

  • Beğenildiğine sevindim. Ayrıca böyle olumlu bir değerlendirme yaptığınız için ben teşekkür ederim. Faydalı olduysa ne mutlu.

  • Ankara İnternet Bilişim & SEO Danışmanlığı

    Çok faydalı bir bilgi, çok teşekkürler sayın hocam. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et